Aktualności

MUZYKA DLA RECYKLINGU. RECYKLING DLA ZIEMI. FUNDACJA PROKARTON NA FINALE DNIA ZIEMI 2017.

19.06.2017

W niedzielę 4 czerwca, na Polu Mokotowskim, odbył się finał Dnia Ziemi pod hasłem „W kierunku natury” Na odwiedzających czekały występy artystyczne, warsztaty edukacyjne, ponadto mieszkańcy Warszawy mogli wziąć udział w akcji zbierania baterii i elektroodpadów w zamian za sadzonki roślin ozdobnych. Na imprezie nie mogło zabraknąć także Fundacji ProKarton, która w tym roku przygotowała akcję „Muzyka dla recyklingu. Recykling dla Ziemi”, której kulminacyjnym punktem był koncert zespołu Recykling Band, grającego na instrumentach z odzysku.


Z okazji Finału Dnia Ziemi stoisko Fundacji ProKarton zamienił się w ekologiczną scenę, na której wystąpił gościnnie krakowski zespół Recycling Band. Formacja ta gra na własnoręcznie wykonanych instrumentach, które są stworzone z odpadów. Z okazji Dnia Ziemi muzycy przygotowali m.in. gitarę basową z pudła przypominającego opakowanie po mleku, która została wykorzystana podczas występu. Ponadto Recycling Band przygotował piosenkę „Co za czas”, opowiadającą o ekologii, selektywnej zbiórce oraz recyklingu. Piosenki można posłuchać na kanale YouTube Fundacji: https://www.youtube.com/watch?v=YFC73L4TKZM . Muzycy z zespołu Recykling Band wspólnie z Fundacją przygotowali także warsztaty upcyklingu dla najmłodszych, podczas których dzieci miały okazję samodzielnie przygotować instrumenty pochodzące z odpadów. Wspólnie z uczestnikami stworzyliśmy m.in. harfy i grzechotki, których podstawę stanowiły kartoniki po płynnej żywności.

Mieszkańcy stolicy mieli także okazję na własne oczy przekonać się jak wygląda proces odzyskiwania papieru z kartoników po mleku i sokach. Przy pomocy kultowej pralki „Frani”, prasy oraz zużytych kartonów po płynnej żywności wykonywaliśmy arkusze przyjaznego środowisku papieru z recyklingu, z którego powstały okolicznościowe zakładki do książek, które jako przykład rozdawaliśmy uczestnikom eventu.

Na stoisko przygotowanym przez Fundację ProKarton pojawiła się także Malwina Bakalarz, prowadząca jeden z najbardziej znanych blogów parentingowo-lifestyleowych. Razem ze swoim synem Mateuszem wzięła udział w warsztatach upcyklingu, a także przeprowadziła rozmowę z prezesem Fundacji ProKarton na tematy związane z ekologią i recyklingiem. Relacja blogerki z wydarzenia pojawi się wkrótce na jej blogu bakusiowo.pl

Na uczestników warsztatów, koncertu oraz na osoby zainteresowane działalnością Fundacji, czekały upominki przygotowane przez Fundację ProKarton. Wodę i napoje w kartonikach przekazali fundatorzy Fundacji ProKarton: Tetra Pak, Sig Combibloc, Elopak. Odwiedzający otrzymali również długopisy Eco-line pochodzące z recyklingu frakcji poly-aluminium zawartej w odpadach po kartonach do płynnej żywności, magnesy z wizerunkiem Pana Kartona i hasłem  „Kartoniki segregujesz, środowisko ratujesz” oraz opaski z hasłem „I  <3 recycling”. Osoby zainteresowane informacjami o działalności Fundacji, zaletach kartonów do płynnej żywności oraz korzyściach wynikających z ich segregacji i recyklingu mogli zapoznać się z broszurami edukacyjnymi Fundacji ProKarton. Uczestnicy wydarzenia pytali o proces odzyskiwania papieru w wyniku recyklingu w papierniach, technologię przetwarzania kartonów na płyty wiórowe typu TerO oraz potencjalne możliwości wykorzystania tych materiałów w gospodarstwach domowych.

Podziel się:

Strona prokarton.pl , tak jak większość stron w sieci, używa plików cookies tzw. ciasteczek.. Więcej informacji Ok, rozumiem