Aktualności

Fundacja ProKarton rozpoczęła ogólnopolski program edukacyjny skierowany do szkół podstawowych pod nazwą „Zielona Szkoła Pana Kartona”.

17.10.2017

„Zielona Szkoła Pana Kartona” to przygotowana przez Fundację ProKarton we współpracy z Fundacją Nasza Ziemia lekcja ekologiczna skierowana do uczniów klas drugich i trzecich szkół podstawowych. Program lekcji obejmuje zagadnienia segregacji odpadów opakowaniowych, recyklingu oraz troski o środowisko naturalne człowieka. W jesiennej, pierwszej edycji programu bierze udział prawie 700 dzieci z 11 szkół z całej Polski.


Szkoły biorące udział w programie otrzymały od Fundacji ProKarton kompletne pakiety, które zawierają materiały merytoryczne potrzebne do przeprowadzenia lekcji (m.in. karty pracy oraz karty do gry), a także ekologiczne gadżety dla dzieci i nauczycieli (m.in. długopisy pochodzące z recyklingu kartonów po sokach i mleku, plany lekcji wykonane na papierze czerpanym wykonanym ze zużytych kartoników, magnesy z hasłem akcji „Kartoniki segregujesz, środowisko ratujesz”). Lekcja została skonstruowana w taki sposób, aby ułatwić nauczycielowi jej samodzielne przeprowadzenie, a materiały dydaktyczne zostały dopasowane do wieku i zainteresowań uczniów. Każda klasa, która zrealizuje lekcję, otrzyma również dyplom potwierdzający udział w programie.  

Tematyka lekcji obejmuje priorytetowe dla Fundacji zagadnienia dotyczące selektywnej zbiórki wszystkich odpadów opakowaniowych (w tym oczywiście kartoników po mleku i sokach) i ich recyklingu. Zagadnienia te są częścią większej kampanii prowadzonej pod hasłem „Nie ma śmieci, są surowce”. Dzięki programowi edukacyjnemu mamy szansę budować świadomość najmłodszych nawet w nieco trudniejszych obszarach  dopasowując przekaz do ich potrzeb i możliwości. Program „Zielona Szkoła Pana Kartona” to nauka zasad ekologii, które będą im potem towarzyszyć w dorosłym życiu. Kształtowanie takich nawyków jak segregacja odpadów wpływa na późniejsze zachowanie dzieci w domu i może mieć również przełożenie na rozbudzenie pozytywnych nawyków wśród rodziców – podkreśla Jan Jasiński, prezes Fundacji ProKarton.

W ramach przygotowań do startu programu „Zielona Szkoła Pana Kartona” Fundacja ProKarton we współpracy ze szkołą podstawową Towarzystwa Edukacyjnego Vizja w Warszawie przeprowadziła w czerwcu br. pilotażową lekcję, podczas której powstał film instruktażowy, mający posłużyć za wzór innym szkołom biorącym udział w programie. Film można obejrzeć w zakładce „Zielona Szkoła Pana Kartona” na stronie internetowej prokarton.org, a także na kanale YouTube Fundacji (https://www.youtube.com/watch?v=zWeTauXgB48).

Fundacja ProKarton planuje rozszerzenie programu „Zielona Szkoła Pana Kartona” w kolejnych latach o następne szkoły podstawowe – więcej informacji na temat programu znajduje się  pod adresem: http://prokarton.org/zielona-szkola/

Podziel się:

Strona prokarton.pl , tak jak większość stron w sieci, używa plików cookies tzw. ciasteczek.. Więcej informacji Ok, rozumiem