Aktualności

22. finał akcji Sprzątanie Świata tym razem z Fundacją ProKarton!

28.09.2015

Już po raz 22. Polacy zakasali rękawy i w całej Polsce oczyszczali tereny zielone w ramach akcji Sprzątanie Świata. Jednym z partnerów kampanii była Fundacja ProKarton.


Jeziorko Czerniakowskie - akwen, będący jednym z ulubionych terenów rekreacyjnych mieszkańców stolicy, jest starorzeczem Wisły. Ani dno, ani okalająca go plaża nie były sprzątane od kilkunastu lat. Dlatego z inicjatywy Fundacji Nasza Ziemia – organizatorów polskich finałów akcji Sprzątanie Świata w minioną sobotę, tj. 19 września, na stołecznej Sadybie zebrała się drużyna gotowa oczyścić tereny rezerwatu.

Podczas gdy zespół nurków przeczesywał dno jeziorka, a dzieci z mokotowskich szkół podstawowych oczyszczały otaczający je park, Fundacja ProKarton uczyła, jak poprawnie segregować kartony do płynnej żywności. Na uczestników imprezy czekały m.in. Warsztaty Czerpania Papieru, gdzie przy użyciu pralki Frani pokazaliśmy, jak w uproszczeniu przebiega proces recyklingu kartoników.

Prawdziwą gwiazdą 22. finału akcji Sprzątanie Świata był Pan Karton – maskotka Fundacji ProKarton. Sympatyczny bohater zachęcał do udziału w Klubie Zielonej Ręki i przyklejania odcisków zielonych rąk na specjalnej tablicy, będących symbolem uczestnictwa w klubie i poparcia dla działań Fundacji. Najmłodsi mogli  sprawdzić swoją celność w konkursie rzucania kartonikami do kosza.

Podczas sobotniego wydarzenia na Sadybie zgromadziło się kilkaset osób. Udało się wyłowić kilkaset kilogramów odpadów. Cieszy również zaangażowanie mieszkańców stolicy, którzy choć odwiedzali rezerwat rekreacyjnie, znaleźli czas, by poszerzyć wiedzę na temat ochrony środowiska naturalnego i segregowania kartonów do płynnej żywności. Poza Fundacją ProKarton, partnerem akcji, na miejscu stawili się również przedstawiciele Urzędu Dzielnicy Mokotów, Grupy Eksplorującej Podwarszawskie Nurkowiska, Koła Wędkarskiego PZW „Różanka”, Organizacji Odzysku Opakowań Rekopol S.A., ElektroEko Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektonicznego S.A. i Stołecznego WOPR.

Podziel się:

Strona prokarton.pl , tak jak większość stron w sieci, używa plików cookies tzw. ciasteczek.. Więcej informacji Ok, rozumiem