Aktualności

23. Finał Akcji Sprzątanie Świata pod hasłem „Podaj dalej… drugie życie odpadów” za nami! Razem z Panem Kartonem sprzątaliśmy warszawski Park Arkadia

27.09.2016

Już po raz 23. Polacy w całym kraju oczyszczali tereny zielone w ramach akcji „Sprzątanie Świata: Podaj dalej… drugie życie odpadów”. Kolejny rok z rzędu partnerem finału akcji była Fundacja ProKarton - w sobotę 17 września 2016 roku, pomagała przywrócić czystość parku Arkadia i jego okolic - unikatowego rezerwatu na terenie Warszawy.


fot. Fundacja Nasza Ziemia

fot. Fundacja Nasza Ziemia

Park Arkadia to cenny przyrodniczo obszar Warszawy. Dlatego 17 września, z inicjatywy Fundacji Nasza Ziemia – organizatorów akcji Sprzątanie Świata, czyli polskiej odsłony międzynarodowej inicjatywy Clean Up the World, zebrała się tam grupa wolontariuszy i przyjaciół środowiska gotowa oczyścić tereny rezerwatu. Gospodynią wydarzenia, jak co roku, była Mira Stanisławska-Meysztowicz, która 23 lata temu zapoczątkowała akcję Sprzątania świata w Polsce.

Razem z organizującą Akcję Fundacją Nasza Ziemia i partnerami Finału: Urzędem Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy, Fundacją ProKarton i spółką Vastint, obecni byli również Ambasador Australii – Pan Paul Wojciechowski oraz przedstawiciele Ambasady Stanów Zjednoczonych, na czele z Zastępcą Szefa Misji Panem Johnem Law, który mimo że nie posiada polskich korzeni, wygłosił okolicznościowe przemówienie w języku polskim! Dołączyli także dzielni wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 115 z Technikum Ogrodniczego w Zespole Szkół nr 39 oraz reprezentacja nauczycieli i uczniów Publicznego Gimnazjum nr 1 aż z Czechowic-Dziedzic. Pomagali także przedstawiciele Związku Pracodawców EKO-PAK, pracownicy firm z centrum biurowego Business Garden firmy Vastint Poland oraz wolontariusze z firmy Yusen Logistics.

Kilkuset wolontariuszy porządkowało wyznaczony do sprzątania teren – m.in. pas drogowy ul. Piaseczyńskiej, fragment skarpy Warszawskiej w rej. ul Dolnej, tereny pod skocznią. W tym czasie w Parku Arkadia pojawiło się ponad 1000 mieszkańców Warszawy, którzy zachęceni słoneczną pogodą z dużym zaangażowaniem pomagali w porządkach i odwiedzali stoiska parterów akcji Sprzątanie Świata „Podaj dalej… Drugie życie kartonów”, by poszerzyć wiedzę na temat ochrony środowiska i recyklingu.

Fundacja ProKarton rozstawiła w Parku Arkadia namiot edukacyjny, gdzie w plenerowym „Kinie Pana Kartona” wyświetlany był premierowo film animowany pt. „Rodzina Kartonów”, który poprzez bajkowe postaci Pana Kartona oraz jego zgranej rodzinki, czyli żony Pani Kartonny, córki Kartonki i synka Kartonika, w przystępny sposób tłumaczy dzieciom zalety kartoników i zasady ich segregacji. Po seansie na dzieci czekały edukacyjne upominki – plany lekcji z Rodziną Kartonów wydrukowane na papierze czerpanym ze zużytych kartoników, plakaty filmowe na pamiątkę premiery filmu, długopisy Eco-line, pozyskiwane z recyklingu frakcji poly-alu z kartonów do płynnej żywności, a także magnesy na lodówkę z Panem Kartonem oraz soczki i mleczka smakowe w kartonikach. Oprócz obejrzenia filmu w „Kinie Pana Kartona”, odwiedzający stoisko Fundacji ProKarton mogli wziąć udział w warsztatach czerpania papieru pt. Czerpiemy z natury. Przy użyciu pralki Frani w uproszczeniu demonstrowano, jak przebiega proces recyklingu kartoników. Uczestnicy warsztatów mogli na pamiątkę zabrać świeżo czerpany arkusz. Maskotka Fundacji ProKarton – Pan Karton, nie zawiódł dzieci i pojawił się także na 23. Finale Akcji Sprzątanie Świata „Podaj dalej… drugie życie odpadów”, rozdając wydrukowane na papierze czerpanym z kartoników bilety do „Kina Pana Kartona”.

W efekcie porządkowania terenu Parku Arkadia zebrano cały kontener odpadów, w tym setki butelek, puszek, czy kapsli. Warto odnotować, że wśród odpadów znalazły się także zbutwiałe dywany, płyty azbestowe oraz opona od ciągnika o średnicy ponad 2 metrów! 

Podziel się:

Strona prokarton.pl , tak jak większość stron w sieci, używa plików cookies tzw. ciasteczek.. Więcej informacji Ok, rozumiem