Aktualności

Fundacja ProKarton partnerem nadwiślańskiej wyprawy pod znakiem "Cycling Recycling"

13.07.2018

Fundacja ProKarton już po raz kolejny została partnerem akcji "Cycling Recycling", podczas której będziemy edukować mieszkańców nadwiślańskich miejscowości i turystów w zakresie selektywnej zbiórki i recyklingu odpadów opakowaniowych, w tym także kartoników do płynnej żywności.


Już 15 lipca rozpocznie się wyjątkowa wyprawa rowerowa, podczas której kolarki i kolarze w fundacyjnych koszulkach pojadą wzdłuż Królowej Polskich Rzek – Wisły, aby zachęcić konsumentów do odzyskiwania cennych surowców.

W ubiegłym roku edukacyjna wyprawa rowerowa "Cycling Recycling" została przeprowadzana nad Bałtykiem, a trasa przebiegała wówczas przez 11 nadmorskich ośrodków turystycznych. W tym roku eko-peleton poprowadzony przez Dominika Dobrowolskiego, będzie można spotkać w 14 nadwiślańskich miejscowościach, gdzie podczas spotkań z mieszkańcami szeroko promowana będzie idea "Nie ma śmieci – są surowce".

-Stoimy na stanowisku, że zaśmiecanie szczególnie cennych przyrodniczo terenów nadwiślanych jest nie tylko nieetyczne, ale jest również nieekonomiczne ponieważ prowadzi do marnotrawienia cennych surowców. W myśl zasady "Nie ma śmieci, są surowce" zużyte opakowania nie powinny trafiać do rzek, lasów czy na wysypiska, ale powinny być selektywnie zbierane, a następnie poddawane recyklingowi, ponieważ stanowią cenny surowiec wtórny, z którego, jak to ma miejsce np. w przypadku kartonów do napojów można odzyskać celulozę, którą używa się ponownie do produkcji różnego rodzaju papierów i tektur – podkreśla Jan Jasiński, prezes Fundacji ProKarton.

W ramach tegorocznej akcji Fundacja ProKarton będzie edukować konsumentów z zakresu selektywnej zbiórki i recyklingu kartoników po mleku i sokach w 4 miastach: 17 lipca w Krakowie, 20 lipca w Warszawie oraz 25 lipca w Bydgoszczy. Ostatnim przystankiem rowerowej wyprawy będzie Gdańsk, gdzie 28 lipca odbędzie się oficjalne zakończenie i podsumowanie działań z zakresu edukacji ekologicznej. Podczas wszystkich akcji edukatorów w koszulkach Fundacji ProKarton będzie można spotkać na rynku głównym, gdzie będą zachęcać mieszkańców do niezaśmiecania terenów nadwiślanych oraz selektywnego zbierania wszystkich odpadów. Uczestnicy akcji otrzymają także od fundacji zdrowe soki w kartonikach, opatrzone naklejkami z wizerunkiem Pana Kartona oraz hasłem "Po wypiciu zgnieć mnie i wrzuć do żółtego pojemnika".

Podziel się:

Strona prokarton.pl , tak jak większość stron w sieci, używa plików cookies tzw. ciasteczek.. Więcej informacji Ok, rozumiem