Aktualności

Fundacja ProKarton partnerem kampanii "Prostopadłościenni w formie, cyrkularni w treści" promującej odnawialność surowców i recykling kartonów do płynnej żywności w Europie

07.11.2019

Fundacja ProKarton przystąpiła do kampanii zainicjowanej przez ogólnoeuropejską organizację ACE (The Alliance for Beverage Cartons and the Environment). Wstępem do kampanii było ogłoszenie poziomu recyklingu kartonów do płynnej żywności w Europie w 2018 roku, który wyniósł 49 proc. Oznacza to niewielki, ale stabilny wzrost, który dzięki wspólnym wysiłkom firm stowarzyszonych z ACE ma stać się jeszcze większy.


Organizacja ACE ogłosiła, że poziom recyklingu kartonów do płynnej żywności w 2018 roku wzrósł w Europie o 1 proc. w stosunku do roku 2017. Jest to niewielki, ale stabilny wzrost, który daje nadzieję na sukcesywny rozwój recyklingu tego rodzaju opakowań we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej..


Z radością obserwujemy wzrost poziomu recyklingu kartonów do płynnej żywności w krajach UE. Coroczny wzrost jest najlepszą nagrodą za wysiłki włożone w rozwój recyklingu kartonów w Europie. Jednak to wciąż za mało, w kontekście tworzenia niskoemisyjnej gospodarki o obiegu zamkniętym. Dlatego będziemy zabiegać o całościową implementację dyrektyw dotyczących gospodarki odpadami na poziomie państw członkowskich, tak aby zapewniona została selektywna zbiórka i recykling wszystkich kartonów do płynnej żywności - powiedziała Annick Carpentier, dyrektor generalna ACE.


Niektóre kraje Unii Europejskiej osiągnęły 70-proc. poziom recyklingu, w Polsce (wg. informacji branżowych) poziom ten  znacznie przekroczył 30 proc.

Aby zadbać o dalszy wzrost recyklingu kartonów po mleku i sokach ACE rozpoczęło właśnie czteromiesięczną kampanię pod hasłem „Prostopadłościenni w formie, cyrkularni w treści” ("We’re not just square, we’re circular"), w której bierze również udział Fundacja ProKarton. Zadaniem kampanii jest podniesienie poziomu świadomości społecznej i pokazanie, że kartoniki są poddawane recyklingowi w całej Europie.


Kartony do płynnej żywności to podwójna korzyść dla gospodarki o obiegu zamkniętym. Ich główny komponent – papier, jest w pełni odnawialny oraz możliwy do odzyskania w procesie recyklingu. To sprawia, że kartoniki mogą stać się elementem budowania gospodarki cyrkularnej – podkreśla Carpentier.

Podziel się:

Strona prokarton.pl , tak jak większość stron w sieci, używa plików cookies tzw. ciasteczek.. Więcej informacji Ok, rozumiem