O kartonie

Płynne artykuły spożywcze, takie jak mleko czy soki owocowe, wymagają trwałego opakowania, które skutecznie ochroni je przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych (np. światła, tlenu, drobnoustrojów) oraz przed utratą cennych wartości odżywczych.
 
Wielowarstwowe opakowania kartonowe spełniają wszystkie te wymagania, dlatego doskonale nadają się do pakowania płynnej żywności. Dzięki swojej budowie i materiałom, z których są wykonane, gwarantują całkowite bezpieczeństwo zapakowanych w nie produktów spożywczych.

W całym swoim cyklu życia - zaczynając od etapu pozyskania surowców pierwotnych po fazę utylizacji (w tym recyklingu) kartony są tak zaprojektowane, aby minimalizować negatywny wpływ na środowisko:

  • 70-85 proc. masy opakowania kartonowego pochodzi z drewna, które jest surowcem w pełni odnawialnym i przy zachowaniu odpowiedzialnej polityki leśnej nigdy nie ulegnie wyczerpaniu.
  • Kartonowy materiał opakowaniowy dostarczany jest do producenta albo w formie wygodnych wykrojów albo na roli, co znacznie redukuje obciążenie środowiska związane z transportem materiału opakowaniowego.
  • Opakowania kartonowe są lekkie, co sprawia, że w transporcie stanowią one tylko ok. 5 proc. wagi całego ładunku - przewożony jest zatem produkt, a nie opakowanie. Oznacza to więc maksymalną oszczędność energii w transporcie produktów finalnych. W swojej wersji aseptycznej kartony nie wymagają przewożenia w warunkach chłodniczych, co dodatkowo pozytywnie wpływa na bilans energii oraz znacznie ułatwia transport i przechowywanie zapakowanych w nie produktów.
  • Zużyte kartony stanowią cenny surowiec wtórny poszukiwany przez przetwórców, a poziom ich recyklingu systematycznie wzrasta.

Opakowania kartonowe cieszą się ogromną popularnością na rynku - aż 95 proc. Polaków (źródło: badanie TNS z 2013 r.) kupuje płynne produkty spożywcze w tego typu opakowaniach. Codzienne decyzje zakupowe potwierdzają fakt, że kartony to opakowania bezpieczne, ekonomiczne oraz przyjazne środowisku.

Strona prokarton.pl , tak jak większość stron w sieci, używa plików cookies tzw. ciasteczek.. Więcej informacji Ok, rozumiem