O recyklingu

Produkty z recyklingu

Większość odpadów zbierana selektywnie sortowana jest w zakładach gospodarki komunalnej. W Polsce działa już ponad 150 stacji segregacji odpadów komunalnych. Tylko jednorodny i w miarę czysty odpad posiada cechy surowca wtórnego, który może zostać wykorzystany ponownie przez przemysł recyklingowy.

Najbardziej popularną metodą recyklingu odpadów po kartonach do płynnej żywności jest ich przerób w papierniach. Odzyskuje się tu celulozę, która stanowi od 70-85 proc. masy kartonika. Ponieważ celuloza w nich zawarta jest najwyższej jakości, papiernie chętnie wykorzystują ją przy produkcji swoich wyrobów. W procesie produkcji kartonowego materiału opakowaniowego stosuje się celulozę pierwotną, pochodząca bezpośrednio z drewna, a nie z makulatury. Odzyskana w recyklingu celuloza po-pierwotna charakteryzuje się długim włóknem i innymi korzystnymi parametrami, dlatego jest cennym surowcem wtórnym. W Polsce recykling zużytych kartonów odbywa się w papierniach Mondi Świecie, TOP Tychy oraz w Beskidy w Wadowicach. Celuloza pochodząca z recyklingu kartoników używana jest do produkcji tektury falistej, z której powstają m.in. różnego rodzaju pudełka kartonowe. 

Innym produktami powstającym z recyklingu kartoników do płynnej żywności są wodoodporne płyty wiórowe. Mogą one być używane w budownictwie, przemyśle drogowym i meblarskim. Od niedawna na polskim rynku pojawiły się tego rodzaju płyty dystrybuowane przez firmę PMP Recykl, pod nazwą TErO.

Strona prokarton.pl , tak jak większość stron w sieci, używa plików cookies tzw. ciasteczek.. Więcej informacji Ok, rozumiem