O nas

Fundacja ProKarton została założona w 2011 r. przez trzech producentów opakowań do płynnej żywności: Tetra Pak, SIG Combibloc i Elopak.

Od tego czasu działamy, aby stale podnosić ekologiczną świadomość Polaków oraz poziom wiedzy o kartonach do płynnej żywności.

Pokazujemy, w jaki sposób kartony do płynnej żywności zapewniają najlepszą ochronę zapakowanych w nie produktów spożywczych bez konieczności dodawania konserwantów.

Budujemy świadomość Polaków na temat sposobu ich produkcji, właściwości, korzyści płynących z użytkowania, a także segregacji powstałych z nich odpadów. Działamy także, aby podkreślić jak kartony do płynnej żywności wpisują się w ideę zrównoważonej gospodarki o obiegu zamkniętym.

Promujemy kartony do płynnej żywności, które są bezpiecznym i funkcjonalnym opakowaniem, zapewniającym najlepszą ochronę zapakowanej w nie żywności. Podnosimy świadomość ekologiczną Polaków. Prowadzimy działania edukacyjne, aby coraz więcej osób wiedziało jak poprawnie segregować zużyte kartony po płynnej żywności.

Współpracujemy z administracją rządową i samorządową przy tworzeniu jak najlepszych ram prawnych i organizacyjnych systemu gospodarki odpadami. Wspieramy biznes, instytucje publiczne i sektor organizacji pozarządowych w budowaniu w Polsce gospodarki o obiegu zamkniętym.

Prokarton-o-Fundacji-02

O ekspercie

Łukasz Sosnowski jest prezesem Fundacji ProKarton od 2020 roku. Wcześniej przez wiele lat był zawodowo związany z administracją publiczną, gdzie m.in. koordynował przygotowanie polskiej Mapy Drogowej gospodarki o obiegu zamkniętym. Posiada doświadczenie w prowadzeniu projektów z zakresu zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym, na poziomie zarówno krajowym, jak i unijnym. Wielokrotnie występował jako ekspert w mediach, był moderatorem i gościem debat na konferencjach branżowych.

Łukasz Sosnowski jest członkiem Zarządu Związku Pracodawców Przemysłu Opakowań i Produktów w Opakowaniach EKO-PAK oraz członkiem Grupy roboczej ds. Krajowej Inteligentnej Specjalizacji – Gospodarka o Obiegu Zamkniętym – przy Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

Kontakt:
lukasz.sosnowski@prokarton.org
+48 780 022 901

Aktualności