Branża kartonów do płynnej żywności a ROP – konferencja „Platforma dyskusyjna ROP”

30 września 2021 roku odbyła się konferencja organizowana przez redakcję Abrys „Platforma dyskusyjna ROP”. W jej trakcie dyskutowano o najważniejszych zagadnieniach związanych z planami wprowadzenia Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta, czyli koncepcji zorganizowania systemu zbierania i recyklingu odpadów opakowaniowych.

Branżę kartonów do płynnej żywności reprezentował Łukasz Sosnowski, prezes Fundacji ProKarton. W trakcie prezentacji przedstawił on m.in. historię selektywnej zbiórki wielomateriałowych opakowań do mleka czy soków oraz recyklingu tego rodzaju opakowań.

Prezes Fundacji zwrócił uwagę, że mechanizmy ROP powinny wprowadzać rzeczywistą odpowiedzialność oraz środki finansowe powinny być przeznaczane na zadania wyraźnie określone w prawie unijnym. Wskazał także, iż nowe przepisy powinny uwzględniać odziaływanie opakowania na wielu etapach cyklu życia. Tylko taka całościowa analiza pozwoli na jego właściwą ocenę i zaplanowanie odpowiednich regulacji. W przypadku kartonów do płynnej żywności należy pamiętać, że są one wykonane w około 75% z surowca w pełni odnawialnego, zapewniają odpowiednią ochronę wymagającej żywności i są poddawane recyklingowi w Polsce, doskonale więc wpisują się w założenia opakowania przyjaznego środowisku. Odniósł się także do trwających obecnie prac nad budową dużej linii do recyklingu zużytych kartonów do płynnej żywności w Ostrołęce. Całość debaty do obejrzenia pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=9tUKnwLO3UU&feature=youtu.be.