Dzień Środowiska 2023: Zmniejszajmy nasze oddziaływanie

Z roku na rok wyzwania środowiskowe stają się coraz większe. Okazje taka jak dziś – Dzień Środowiska – mobilizują, aby zastanowić się, jak najskuteczniej działać na rzecz planety.

Zmniejszanie naszego oddziaływania – w tym stwierdzeniu zawiera się podstawowa myśl, która dotyczyć może wszystkich aspektów otaczającego nas środowiska. Niezależnie od tego, czy mówimy o odpadach, powietrzu, wodzie czy innych surowcach. Mądre wykorzystywanie zasobów może sprawić, że ślad naszych działań – czyli ślad środowiskowy – będzie coraz niższy. A to z kolei przekłada się na niższe emisje, mniej odpadów i większą bioróżnorodność.

W przypadku opakowań należy zwrócić uwagę na to, z jakich surowców są zbudowane, czy poddają się recyklingowi oraz w jakim stopniu zabezpieczają zapakowane produkty. W każdym z tych tematów kartony do płynnej żywności mają szereg cech, które pozwalają na zmniejszanie naszego oddziaływania na środowisko. Chronią produkty spożywcze przed czynnikami zewnętrznymi, co przeciwdziała psuciu się oraz wydłuża czas przydatności do spożycia. Opakowania te podlegają recyklingowi w zakładach zlokalizowanych również w Polsce. Co więcej, w ok. ¾ składają się z celulozy pozyskiwanej z odpowiedzialnych źródeł FSC®.

„Nawyki i wybory konsumenckie mają duży wpływ na środowisko. Coś tak prostego i codziennego, jak wyrzucenie opakowania do właściwego pojemnika, umożliwia poddanie go recyklingowi i przetworzenie na nowe opakowania lub produkty. Decyzje w domu czy sklepie to drobne kroki, które w całościowym obrazie mają duże znaczenie. Kiedy wybieramy produkty w opakowaniach wpisujących się w założenia GOZ – gospodarki o obiegu zamkniętym, stawiamy na opcję przyjaźniejszą planecie.” – mówi Łukasz Sosnowski z Fundacji ProKarton.

Z okazji Dnia Środowiska, o wpływie wyborów konsumenckich na przyrodę, a także kwestiach prawnych i wyzwaniach środowiskowych Łukasz Sosnowski, ekspert Fundacji ProKarton, rozmawiał z redakcją Teraz Środowisko, a cały wywiad możecie przeczytać tutaj: https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/Dzien-Srodowiska-zmniejszajmy-nasze-oddzialywanie-Lukasz-Sosnowski-Fundacja-Pro-Karton-13489.html