Fundacja Prokarton partnerem Eko-Pikniku 2018

Fundacja ProKarton była partnerem tegorocznego Eko-Pikniku który w ciągu dwóch dni zgromadził na Starym Mieście przy Parku Fontann blisko 10.000 odwiedzających. Jeden wrześniowy weekend przyniósł mieszkańcom Warszawy wiele recyklingowych atrakcji: warsztaty kreatywne z upcyklingu i artcyklingu, stanowiska ekspertów, panele dyskusyjne, konkursy i wiele innych. Podczas wydarzenia Fundacja ProKarton, wraz z Panem Kartonem, aktywnie edukowała uczestników w zakresie zasad selektywnej zbiórki i recyklingu kartonów do płynnej żywności.

Stoisko Fundacji ProKarton
W dniach 8-9 września w Warszawie odbył się Eko-Piknik, zorganizowany przez Miasto Warszawa oraz Stołeczną Estradę, podczas którego specjalnie dla mieszkańców stolicy Fundacja ProKarton przygotowała stoisko warsztatowo – edukacyjne. Chętni mogli zobaczyć jak w praktyce wygląda proces czerpania papieru z kartoników po mleku i sokach i z bliska przyjrzeć się przedmiotom powstającym w procesie recyklingu. Dodatkowo dla każdego czekały specjalne fundacyjne ulotki drukowane na papierze czerpanym. Każdy odwiedzający mógł wyjść z pikniku z recyklingowym upominkiem: długopisem Eco-line pochodzącego z recyklingu frakcji PolyAl i gustowną przypinką z wizerunkiem Pana Kartona  oraz hasłem:  „Po wypiciu napoju zawsze wrzucam kartonik do żółtego pojemnika”.

Spotkanie z ekspertem
W trakcie pikniku odbył się panele dyskusyjne, podczas których ekspert Fundacji mówił o zasadach selektywnej zbiórki, recyklingu oraz o gospodarce o obiegu zamkniętym. Ci, którzy chcieli dowiedzieć się więcej na ten temat mogli porozmawiać z ekspertem o aktualnych priorytetach branży opakowań kartonowych na stoisku Fundacji

– W myśl zasady „Nie ma śmieci, są surowce” zużyte opakowania nie powinny trafiać na składowiska odpadów, ale być selektywnie zbierane, a następnie poddawane recyklingowi, ponieważ stanowią cenny surowiec wtórny, z którego, jak to ma miejsce np. w przypadku kartonów do napojów można odzyskać celulozę, którą używa się ponownie do produkcji różnego rodzaju papierów i tektur – wyjaśniał Jan Jasiński, prezes Fundacji ProKarton.

Społeczna edukacja ekologiczna
Odwiedzający stoisko Fundacji otrzymywali również nowe, specjalnie przygotowane broszury informacyjne, z której mogli dowiedzieć się między innymi o nowym systemie selektywnej zbiórki, który wprowadzano Rozporządzeniem Ministra z 1 lipca 2017 r. o zasadach selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów i który będzie obowiązywać w stolicy już od stycznia 2019 r.

Spotkanie z maskotką Fundacji
Na pikniku nie mogło zabraknąć także Pana Kartona, który rozdawał najmłodszym uczestnikom soczki ze specjalnymi naklejkami przypominającymi właśnie o tym, że opakowania kartonowe do płynnej żywności powinny trafiać do żółtego pojemnika.