Surowce pochodzenia leśnego – dlaczego powinniśmy chronić ich źródło?

Zrównoważone wykorzystywanie surowców i recykling to jedne z najważniejszych działań, które możemy wykonać dla ochrony środowiska. Tegoroczny Tydzień Lasów FSC® podkreśla znaczenie lasów dla planety i człowieka oraz promuje wybieranie produktów pochodzących ze zrównoważonych źródeł. Te postulaty są ważne także dla Fundacji ProKarton, dlatego dołączyliśmy do tegorocznych obchodów.

Lasy odgrywają kluczową rolę w przeciwdziałaniu zmianie klimatu i utrzymaniu bioróżnorodności. Wiele produktów i przedmiotów codziennego użytku jest wytwarzanych z surowców pozyskiwanych z tego właśnie źródła. FSC promuje zrównoważoną gospodarkę leśną, aby chronić obszary zadrzewione, jednocześnie pozwalając ludziom korzystać z ich dobrodziejstw. FSC® tworzy ramy dla najbardziej wymagającego i wiarygodnego systemu certyfikacji lasów na świecie, ciesząc się zaufaniem organizacji pozarządowych, firm i konsumentów, pomagając chronić lasy dla wszystkich, na zawsze.

Jednym z przykładów produktów wytwarzanych z surowców pozyskiwanych ze zrównoważonych źródeł są kartony do płynnej żywności. W około 75% składają się z celulozy wyprodukowanej z drewna certyfikowanego przez FSC®. Dzięki temu mamy gwarancję, że na miejsce każdego ściętego drzewa posadzone zostaje nowe. Pamiętajmy też, że kartony po zużyciu zawartości należy wyrzucić do żółtego pojemnika. Umożliwi to poddanie ich procesom recyklingu, dzięki którym celuloza pozostanie w obiegu i będzie ponownie wykorzystana. To istotny krok, który pozwala zmniejszyć wykorzystanie surowców pierwotnych naszej planety i ograniczyć nasz wpływ na ekosystemy. Wybierając produkty w opakowaniach, które poddawane są recyklingowi, dbamy o środowisko.