Fundacja ProKarton po raz kolejny wsparła edukację ekologiczną dzieci i młodzieży w ramach drugiej edycji akcji „Śmieci skrzydeł nie mają”

2 maja br. razem z wrocławskim ekologiem Dominikiem Dobrowolskim i dziećmi ze świetlicy wiejskiej w Janowicach Wielkich wyruszyliśmy na górską trasę. Wspólnie chcieliśmy zadbać, aby góry zawsze były piękne i czyste, dlatego posprzątaliśmy dolinę Bobru. Odwiedziliśmy też Perłę Zachodu – schronisko PTTK położone nad malowniczym Jeziorem Modrym.

Tam zainstalowaliśmy tablicę edukacyjną, która przypomina turystom o obowiązku sprzątania po sobie w górach oraz o prawidłowej segregacji odpadów. To najważniejszy element recyklingu: jeśli opakowanie trafi do odpowiedniego pojemnika, wyższy procent surowców zostanie odzyskany. W przypadku kartoników po mleku i sokach podstawowym surowcem wtórnym jest papier (włókno celulozowe), który odzyskiwany jest w procesie recyklingu kartoników przez papiernie.  Zyskuje on następnie drugie życie jako np. ręczniki kuchenne, czy tektura falista, z której produkowane są różnorodne opakowania zbiorcze.

Fundacja ProKarton ufundowała dla wszystkich uczestników pamiątkowe koszulki oraz soczki, po wypiciu których opakowania zostały oczywiście wrzucone do żółtego pojemnika na selektywną zbiórkę.

Ekologiczna wiedza, którą najmłodsi zdobyli w trakcie wycieczki z pewnością wpłynie na ich codzienne zwyczaje i pozwoli lepiej zadbać o naszą planetę. W kolejnych młodych głowach zapisała się zasada: „Nie ma śmieci, są surowce”, co niezmiernie nas cieszy.