Jak powinna wyglądać cyrkularna Mapa Drogowa dla Polski na najbliższe lata? Jak sprostać wyzwaniom i wykorzystać możliwości, które niesie ze sobą gospodarka o obiegu zamkniętym? I w końcu – jak kartony do płynnej żywności wpisują się w jej ideę? O tych i innych zagadnieniach związanych z GOZ dyskutowali eksperci podczas Polish Circular Forum 2025 – wydarzenia zorganizowanego 17 czerwca br. w Warszawie, przez Klaster Gospodarki Cyrkularnej i Recyklingu.
Fundacja ProKarton była partnerem tegorocznego Polish Circular Forum, a jej prezes Łukasz Sosnowski poprowadził rozmowy nt. opakowań wielomateriałowych i wielowarstwowych z punktu widzenia wyzwań cyrkularnej transformacji przy jednym z tzw. Cyrkularnych Okrągłych Stołów. Celem prac ekspertów reprezentujących różnorodne podmioty, którzy pracowali wspólnie w ramach formuły Okrągłych Stołów, było wypracowanie wniosków do nowej Mapy Drogowej GOZ dla Polski.
Potrzebujemy spójnej i ambitnej wizji Circular Economy. Dlatego tym bardziej doceniamy inicjatywę stworzenia na Polish Circular Forum rekomendacji do Polskiej Mapy Drogowej Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. W temacie opakowań wielomateriałowych i wielowarstwowych wiele już w Polsce zrobiliśmy, chociażby, jeżeli chodzi o moce recyklingowe dla kartonów do płynnej żywności. Ale potrzebne są dalsze działania, żeby wydajnie gospodarować wszystkimi opakowaniami – powiedział po wydarzeniu Łukasz Sosnowski.
Entuzjazm pozostałych dyskusji tematycznych, m.in. tych o ekoprojektowaniu, raportowaniu śladu węglowego czy roli samorządów w transformacji, pokazuje, że GOZ to temat szeroki i pozwalający na ambitną zmianę w wielu obszarach – dodał prezes Fundacji ProKarton.
Fot. Polish Circular Forum. Na zdjęciu: obrady Cyrkularnego Okrągłego Stołu nt. opakowań wielomateriałowych i wielowarstwowych z punktu widzenia wyzwań cyrkularnej transformacji
Fot. Polish Circular Forum. Na zdjęciu: Łukasz Sosnowski, Fundacja ProKarton
Fot. Polish Circular Forum