Zalety kartonów

Wybieranie produktów w kartonach do płynnej żywności niesie za sobą wiele korzyści. To bezpieczne, funkcjonalne i przyjazne środowisku opakowanie.

W przeważającej mierze są one wykonane z papieru – surowca w pełni odnawialnego, który pochodzi z odpowiedzialnie zarządzanych upraw leśnych.

ok. 75% papieru

Zapewnia stabilność i wytrzymałość opakowania oraz dostarcza dużą powierzchnię zadruku.

ok. 4% aluminium

Chroni przed światłem, dostępem tlenu i drobnoustrojami.

ok. 21% polietylen

Zapewnia szczelność opakowania i ochronę przed wpływem czynników zewnętrznych.

Uniwersalne

Kartony posiadają różne pojemności oraz kształty, dzięki czemu nadają się pakowania różnych produktów i spełniają oczekiwana wszystkich grup konsumenckich.

Wygodne

Łatwość w użytkowaniu. Większość z nich posiada zamknięcia, łatwo przechowują się na półkach i w lodówce.

Bezpieczne w użyciu

Opakowania kartonowe nie posiadają ostrych krawędzi, nie tłuką się i są łatwe do otwarcia i ponownego zamknięcia.

Odpowiednie dla wymagającej żywności

Idealne dla pakowania pełnowartościowej, niskoprzetworzonej i wrażliwej żywności, takiej jak mleko, napoje mleczne, czy soki 100%. Produkty przechowywane w opakowaniach kartonowych w pełni zachowują swoje wartości odżywcze i smakowe.

Bez konserwantów

Przechowywana w kartonach żywności nie wymaga stosowania konserwantów, zarówno w przypadku produktów pakowanych w technologii aseptycznej (niedopuszczającej do obecności drobnoustrojów), jak i nieaseptycznej.

Hermetyczne

Opakowania kartonowe doskonale chronią zapakowaną w nie płynną żywność. W przypadku opakowań aseptycznych mleko i soki mogą być przechowywane bez konieczności chłodzenia nawet przez kilka miesięcy.

Surowiec odnawialny

Kartony w przeważającej mierze są wykonane z surowca w pełni odnawialnego, który stanowi średnio ok. 75% masy opakowania. Drewno wykorzystywane do produkcji kartonów pochodzi z certyfikowanych i odpowiedzialnie zarządzanych upraw leśnych, co oznacza, że każde ścięte drzewo jest zastępowane nowymi nasadzeniami. Z jednego ściętego drzewa uzyskuje się masę celulozową potrzebną do wyprodukowania aż 12 000 jednolitrowych kartonów.

Recykling

Opakowania kartonowe do płynnej żywności podlegają procesowi recyklingu, w wyniku którego odzyskiwana jest celuloza. W procesie recyklingu powstają z niej nowe produkty, m.in. tektura falista i ręczniki papierowe.

Niska emisja CO2

Niska emisja CO2 w całym cyklu życia kartonu, na którą wpływa wysoka środowiskowa efektywność pozyskiwania surowca i produkcji (w tym zrównoważone gospodarowanie odnawialnymi zasobami leśnymi). Również oszczędność energii w transporcie, dystrybucji oraz magazynowaniu i przechowywaniu produktów w opakowaniach kartonowych ma istotny wpływ na ograniczenie śladu węglowego.

Efektywne w transporcie i dystrybucji

Opakowanie stanowi jedynie ok. 5% wagi całego ładunku (w karton o wadze 28-32 gramów można zapakować 1 litr produktu). Kartony są wygodne do paletyzowania, a ich zwarta forma pozwala na minimalne zużycie przestrzeni transportowej i magazynowej.

Higieniczne

Jednorazowe opakowanie zapewnia maksymalny poziom higieny dla konsumenta.

Branding 360 stopni

Praktycznie cała powierzchnia opakowania kartonowego może być przeznaczona na umieszczenie najważniejszych informacji marketingowych i produktowych.

Zamknięcia

Stosowane w kartonach do płynnej żywności zakrętki umożliwiają ich otworzenie i ponowne zamknięcie. Zapewnia to maksimum wygody i higieny w trakcie korzystania z produktu.

Aktualności

Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów – Fundacja na konferencji

Szansą na zwiększenie poziomów zbiórki i recyklingu jest system kaucyjny. Kartony po płynnej żywności powinny być do niego włączone, nie ma przeciwko temu żadnych przeciwwskazań technicznych. Jak pokazało badanie Fundacji, pomysł ten ma poparcie społeczne, pozwoli on także na zachowanie konkurencyjności na rynku. – mówił podczas 14. Konferencji „Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów” Łukasz Sosnowski z Fundacji ProKarton.

Czytaj więcej »