
Lasy mają moc
Lasy są naturalnym bogactwem naszej planety, z którego korzystamy pozyskując cenny dla gospodarki surowiec drzewny. Jednak rola lasów jest
Kartony do płynnej żywności (wraz z innymi odpadami pochodzącymi z żółtego pojemnika) trafiają do sortowni, gdzie są wyodrębniane, belowane, a następnie wysyłane do recyklera, najczęściej do papierni.
W Polsce kartony do płynnej żywności poddaje się procesom recyklingowym w dwóch papierniach: Mondi Świecie oraz Beskidy w Wadowicach.
Tam, w maszynie zwanej hydropulperem, poddawane są rozwłóknieniu, czyli oddzieleniu włókien papieru od pozostałych frakcji. Następnie masa celulozowa trafia do maszyn tekturniczych, gdzie powstaje produkt końcowy procesu recyklingu – papier, ręczniki papierowe lub tektura falista.
Innymi produktami powstającymi z recyklingu kartoników po płynnej żywności są wodoodporne płyty wióropodobne. Mogą one być używane w budownictwie, przemyśle drogowym i meblarskim.
Lasy są naturalnym bogactwem naszej planety, z którego korzystamy pozyskując cenny dla gospodarki surowiec drzewny. Jednak rola lasów jest
5 września br. wystartowała nowa odsłona kampanii promującej kartony do płynnej żywności, przygotowana przez Fundację ProKarton w ramach platformy
Podczas debaty „Kaucja w Sejmie – i co dalej? Zbudujmy razem system kaucyjny”, Łukasz Sosnowski z Fundacji ProKarton mówił o konieczności włączenia kartonów po napojach do systemu kaucyjnego.