Wyniki badania społecznego – 97% Polaków deklaruje, że segreguje odpady
Z roku na rok widzimy coraz większe zaangażowanie Polaków w działania na rzecz ograniczenia zużycia zasobów planety. Jak pokazuje
Kartony do płynnej żywności (wraz z innymi odpadami pochodzącymi z żółtego pojemnika) trafiają do sortowni, gdzie są wysortowywane, belowane, a następnie wysyłane do recyklera, najczęściej do papierni. Tam, w maszynie zwanej hydropulperem, poddawane są rozwłóknieniu, czyli oddzieleniu włókien papieru od pozostałych frakcji.
Następnie masa celulozowa trafia do maszyn tekturniczych, gdzie powstaje produkt końcowy procesu recyklingu – papier, ręczniki papierowe lub tektura falista.
W Polsce kartony do płynnej żywności poddaje się procesom recyklingowym w trzech papierniach: Mondi Świecie, Beskidy w Wadowicach oraz w nowej – otwartej w 2023 r., dedykowanej linii w Zakładzie Stora Enso w Ostrołęce.
Ta ostatnia jest jednym z największych i najnowocześniejszych zakładów do recyklingu kartonów po płynnej żywności w całej Europie. Pozwoli potroić moce recyklingowe w naszym kraju z 25 tysięcy do 75 tysięcy ton w skali roku. Dzięki temu możliwe jest przetworzenie całego wolumenu kartonów wprowadzanych na rynek w Polsce, a także dodatkowych ilości z sąsiednich krajów, jak Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa i Estonia. Dzięki nowej instalacji Polska stanie się regionalnym centrum recyklingu kartonów.
Uzupełnieniem recyklingu celulozy będzie proces realizowany w zakładzie Plastigram Polska, którego technologia umożliwia recykling polietylenu i aluminium odzyskanego z zużytych kartonów.
Z roku na rok widzimy coraz większe zaangażowanie Polaków w działania na rzecz ograniczenia zużycia zasobów planety. Jak pokazuje
Wspólnie z Olą, prowadzącą kanał Ekoalternatywa, przygotowaliśmy wideo, w którym edukujemy na TikToku na temat prawidłowej selektywnej zbiórki kartonów po mleku, sokach i napojach roślinnych.
Z początkiem lipca 2024 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące przytwierdzonych zakrętek.