Recykling

Kartony do płynnej żywności to odpady wielomateriałowe.

Powinniśmy wyrzucać je do pojemnika żółtego – przeznaczonego na tworzywa sztuczne, metale i odpady wielomateriałowe. Dzięki poprawnej zbiórce z kartoników odzyskany zostanie surowiec wtórny, który wróci do obiegu w postaci produktów z recyklingu.

Kartony do płynnej żywności (wraz z innymi odpadami pochodzącymi z żółtego pojemnika) trafiają do sortowni, gdzie są wyodrębniane, belowane, a następnie wysyłane do recyklera, najczęściej do papierni.

W Polsce kartony do płynnej żywności poddaje się procesom recyklingowym w dwóch papierniach: Mondi Świecie oraz Beskidy w Wadowicach.

Tam, w maszynie zwanej hydropulperem, poddawane są rozwłóknieniu, czyli oddzieleniu włókien papieru od pozostałych frakcji. Następnie masa celulozowa trafia do maszyn tekturniczych, gdzie powstaje produkt końcowy procesu recyklingu – papier, ręczniki papierowe lub tektura falista.

Innymi produktami powstającymi z recyklingu kartoników po płynnej żywności są wodoodporne płyty wióropodobne. Mogą one być używane w budownictwie, przemyśle drogowym i meblarskim.

Aktualności

Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów – Fundacja na konferencji

Szansą na zwiększenie poziomów zbiórki i recyklingu jest system kaucyjny. Kartony po płynnej żywności powinny być do niego włączone, nie ma przeciwko temu żadnych przeciwwskazań technicznych. Jak pokazało badanie Fundacji, pomysł ten ma poparcie społeczne, pozwoli on także na zachowanie konkurencyjności na rynku. – mówił podczas 14. Konferencji „Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów” Łukasz Sosnowski z Fundacji ProKarton.

Czytaj więcej »