Partnerzy

Założyciele Fundacji Prokarton

Trzy organizacje połączyły działania aby budować świadomość Polaków na temat kartonów do płynnej żywności – sposobu produkcji, właściwości, korzyści płynących z użytkowania, a także ich poprawnej segregacji.

ELOPAK jest jedną z wiodących na świecie firm dostarczających kartonowe opakowania do płynnych produktów spożywczych. Firma została założona w Norwegii w 1957 roku, gdy stała się właścicielem systemu pakowania Pure-Pak. Obecnie, po ponad pięćdziesięciu latach nieustannego rozwoju, Elopak stał się globalną korporacją z ponad trzema tysiącami zatrudnionych pracowników.

Charakterystyczne kartoniki z daszkiem produkowane przez Elopak można znaleźć na półkach sklepowych w ponad stu krajach na całym świecie. W ofercie znajdują się kartony o różnych wzorach, kształtach i konfiguracjach o pojemności od 200 ml do 5 litrów, a także szeroki wybór zakrętek. Elopak jest również dostawcą maszyn nalewających do kartoników Pure-Pak i systemów do pakowania zbiorczego.

Głębokim przekonaniem firmy jest to, że kartoniki są najlepszymi z możliwych rodzajów opakowań do płynnej żywności. Chronią jakość zapakowanych produktów oraz doskonale nadają się do transportu i przechowywania, a dzięki swojej budowie są przyjazne środowisku naturalnemu.

SIG Combibloc to jeden z wiodących światowych producentów systemów opakowań kartonowych do żywności i napojów. Firma dostarcza kompletne systemy składające się z linii napełniającej, jak i dedykowanego materiału opakowaniowego.

SIG Combibloc należy obecnie do prywatnego funduszu inwestycyjnego Onex, ale historia firmy sięga roku 1878, w którym F.E. Jagenberg otwierając papiernię w Dusseldorfie stworzył fundamenty dla przyszłego rozwoju. Początki obecności SIG Combibloc w Polsce to rok 1987, kiedy to miała miejsce sprzedaż pierwszej linii napełniającej do zakładów firmy Hortex w Górze Kalwarii. Opierając się na umiejętnościach i doświadczeniu blisko pięciu tysięcy pracowników w ponad czterdziestu krajach, firma może szybko i skutecznie reagować na lokalne potrzeby klientów.

Opakowania kartonowe SIG Combibloc chronią jakość zapakowanych w nie produktów zapewniając utrzymanie walorów smakowych, wartości odżywczych i witamin jednocześnie pomagając chronić środowisko naturalne, ponieważ ich podstawowym komponentem jest karton produkowany z drewna – surowca naturalnego i odnawialnego. Dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł, firma redukuje zużycie surowców kopalnych, takich jak ropa naftowa. Ponadto wspierając zrównoważoną gospodarkę leśną dodatkowo przyczynia się do ochrony klimatu.

Tetra Pak to światowy lider w zakresie przetwarzania i pakowania płynnej żywności. W ścisłej współpracy z naszymi klientami oraz dostawcami, dostarcza bezpieczne, innowacyjne oraz przyjazne środowisku produkty, które każdego dnia zaspokajają potrzeby setek milionów ludzi w ponad 170 krajach na całym świecie.

Firma zatrudnia 23 tysiące osób w swoich 79 oddziałach. Wierzy w odpowiedzialne podejście do roli lidera branży oraz ideę zrównoważonego rozwoju w biznesie, a jej motto „CHRONI TO, CO DOBRE®”, odzwierciedla dążenia Tetra Pak do tego, aby żywność była bezpieczna i wszędzie dostępna.

Tetra Pak zarejestrował oddział w Polsce 29 marca 1990 roku, jednak pierwsza linia opakowaniowa Tetra Pak ruszyła rok wcześniej w zakładach Hortex w Przysusze. W krótkim czasie Tetra Pak stał się liderem wśród dostawców kartonowych opakowań do płynnej żywności w Polsce i przyczynił się do rozwoju nowych segmentów rynku produktów spożywczych, takich jak mleko UHT, czy soki owocowe. W Polsce działa obecnie ponad 100 linii pakujących dostarczonych przez Tetra Pak. Firma oferuje kompletne linie technologiczne do produkcji mleka, przetworów mlecznych, soków i napojów owocowych i warzywnych oraz przetworów owocowo-warzywnych.

Aktualności