Prawo

Fundacja ProKarton na bieżąco śledzi zmiany w prawie dotyczącym opakowań oraz gospodarki odpadami, zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim.

Reprezentujemy branżę producentów kartonów do płynnej żywności, biorąc czynny udział w konsultacjach projektów aktów prawnych. Przygotowujemy także ekspertyzy dotyczące gospodarki o obiegu zamkniętym i odpadów opakowaniowych.

Patrząc z perspektywy branży producentów kartonów do płynnej żywności działamy w celu tworzenia wydajnych oraz przyjaznych środowisku i gospodarce rozwiązań prawnych. Czerpiemy przy tym z doświadczeń wypracowanych przez lata współtworzenia w Polsce systemu zagospodarowania kartonów po płynnej żywności. A szczególny nacisk kładziemy na recykling kartonów do płynnej żywności oraz ich właściwości z punktu widzenia gospodarki o obiegu zamkniętym.

Prawo polskie

Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach

Podstawowym polskim aktem prawnym regulującym gospodarkę odpadami jest ustawa o odpadach. Zawiera ona przepisy odnoszące się do wszystkich odpadów i wszystkich etapów postępowania z nimi.

Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi

Ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi przewiduje zasady postępowania z opakowaniami, odpadami opakowaniowymi oraz produktami wprowadzanymi na rynek w opakowaniach. Określa także zasady funkcjonowania Dobrowolnych Porozumień, które zajmują się gospodarowaniem zużytymi kartonami do płynnej żywności oraz innymi odpadami wielomateriałowymi.

Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

Zasady, według których zorganizowany jest system dotyczący odpadów komunalnych reguluje ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Określa ona m.in. obowiązki gminy i jej mieszkańców oraz sposoby zbierania i odbierania odpadów komunalnych.

Ustawa z dnia 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw

Ustawa wdraża do polskiego prawa przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko (tzw. dyrektywa SUP – single-use plastic) oraz wprowadza rozwiązania systemowe umożliwiające osiągnięcie tego celu. Ustawa wprowadza m.in. od stycznia 2024 r. opłaty za uprzątanie terenów publicznych i za zbieranie odpadów w publicznych systemach zbierania odpadów, a także – od lipca 2024 r. – obowiązek przytwierdzonych nakrętek do niektórych opakowań na napoje (również kartonów do płynnej żywności).

Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10 maja 2021 r. w sprawie sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów

Odpady komunalne zbierane są w Polsce do 5 pojemników oznaczonych kolorami. Do pojemnika żółtego zbieramy odpady z tworzyw sztucznych, metalowe oraz wielomateriałowe, w tym zużyte kartony do płynnej żywności.

Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 22 listopada 2023 r. w sprawie minimalnych rocznych poziomów recyklingu dla opakowań wielomateriałowych oraz dla opakowań po środkach niebezpiecznych, poniżej których nie mogą zostać określone poziomy recyklingu w porozumieniu zawieranym z marszałkiem województwa

Rozporządzenie określa minimalne roczne poziomy recyklingu odpadów powstałych z opakowań wielomateriałowych (których przeważającą część stanowią kartony po płynnej żywności) oraz opakowań po środkach niebezpiecznych.

Prawo Unijne

Poniższe przepisy krajowe wdrażają unijne dyrektywy dotyczące odpadów oraz opakowań i odpadów opakowaniowych.

Newsroom

9 maja 2025

Fundacja ProKarton i FSC Polska wspólnie edukują na temat etykiety „Mieszany/Mix”

31 marca 2025

Kolejna debata na temat ROP z inicjatywy dziennika Rzeczpospolita

24 marca 2025

Stanowisko dotyczące celu recyklingu dla kartonów do płynnej żywności