Kolejna debata na temat ROP z inicjatywy dziennika Rzeczpospolita

24 marca br. odbyła się kolejna debata na temat Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP) – przepisach o zbiórce i recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce. W debacie reprezentowane były wszystkie strony dyskusji, których nowe regulacje będą dotyczyć: producenci żywności i opakowań, handel, organizacje odzysku (które w obecnym systemie realizują cele recyklingowe), sektor samorządowy oraz strona rządowa. Branżę kartonów do płynnej żywności reprezentował Łukasz Sosnowski z Fundacji ProKarton.

Według Fundacji ProKarton ROP powinna tworzyć ramy prawne, pozwalające na osiąganie wysokich poziomów recyklingu, zgodnych z wymaganiami unijnych przepisów PPWR, które przewidują 22 grupy opakowań do oceny przydatności do recyklingu. W ramach nowego systemu wszystkie te rodzaje odpadów opakowaniowych powinny mieć szanse być przetworzone na nowe opakowania lub inne produkty.

Prezes Fundacji ProKarton, Łukasz Sosnowski, zwracał podczas debaty uwagę, że luka inwestycyjna może dotyczyć nie tylko etapu zbiórki i sortowania, ale też etapu recyklingu. Powołał się na przykład jednego z wiodących producentów kartonów do płynnej żywności, który zainwestował w Polsce w nowoczesną instalację do ich recyklingu, zasypując lukę inwestycyjną w tym zakresie. Wskazał, że nowy system ROP powinien dostrzegać wybudowane już nowoczesne instalacje i dawać im szansę funkcjonowania.

Podczas dyskusji prezes Fundacji przedstawił też postulat szerokiej koalicji producentów kartonów do płynnej żywności, wprowadzających i recyklerów, dotyczący stworzenia indywidualnego celu recyklingu dla kartonów do płynnej żywności. „Nie może być tak jak jest teraz, że można np. wprowadzić na rynek opakowanie, którego przydatność do recyklingu jest znikoma, a realizować jego poziomy recyklingu kartonami po mleku i sokach. To przeczy idei ROP i gospodarce o obiegu zamkniętym” – mówił Łukasz Sosnowski.

Przedstawiciel ProKarton przypominał także podczas debaty o tym, aby skupiając się na recyklingu, nie zapominać o charakterystyce i funkcji opakowań. Często jest to ochrona bardzo wymagającej żywności, takiej jak mleko czy soki. To, że opakowanie przeciwdziała marnowaniu żywności, powinno być także uwzględnione w narzędziach, które będą tworzyć ekomodulację. Warto zastanowić się – zdaniem Łukasza Sosnowskiego, czy w wytycznych nie powinna zostać dostrzeżona także odnawialność surowca, z jakiego zbudowane jest opakowanie.

W debacie zorganizowanej przez dziennik Rzeczpospolita wzięli udział: Marek Goleń – dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Łukasz Sosnowski – prezes Fundacji ProKarton, Grzegorz Adamski – wiceprezes, Związek Pracodawców Przemysłu Opakowań i Produktów w Opakowaniach Eko-Pak, Andrzej Gantner – wiceprezes i dyrektor generalny, Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców, Anna Larsson – dyrektor ds. rozwoju GOZ, Reloop Platform, Renata Juszkiewicz – prezes, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, Paweł Sosnowski – pełnomocnik zarządu ds. regulacji środowiskowych w Grupie Interzero, Organizacja Odzysku Opakowań, Konrad Nowakowski – prezes Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań, Łukasz Kot – zastępca prezydenta miasta Częstochowy, Leszek Świętalski – ekspert, Związek Gmin Wiejskich RP, Tymoteusz Marzec – komisja ds. środowiska Unii Metropolii Polskich. Debatę prowadziła Aleksandra Ptak-Iglewska (Rzeczpospolita).

Zapraszamy do obejrzenia relacji: