O nas

Fundacja ProKarton została założona w 2011 r. przez trzech producentów opakowań do płynnej żywności: Tetra Pak, SIG Combibloc i Elopak.

Od tego czasu działamy, aby stale podnosić ekologiczną świadomość Polaków oraz poziom wiedzy o kartonach do płynnej żywności.

Pokazujemy, w jaki sposób kartony do płynnej żywności zapewniają najlepszą ochronę zapakowanych w nie produktów spożywczych bez konieczności dodawania konserwantów.

Budujemy świadomość Polaków na temat sposobu ich produkcji, właściwości, korzyści płynących z użytkowania, a także segregacji powstałych z nich odpadów. Działamy także, aby podkreślić jak kartony do płynnej żywności wpisują się w ideę zrównoważonej gospodarki o obiegu zamkniętym.

Promujemy kartony do płynnej żywności, które są bezpiecznym i funkcjonalnym opakowaniem, zapewniającym najlepszą ochronę zapakowanej w nie żywności. Podnosimy świadomość ekologiczną Polaków. Prowadzimy działania edukacyjne, aby coraz więcej osób wiedziało jak poprawnie segregować zużyte kartony po płynnej żywności.

Współpracujemy z administracją rządową i samorządową przy tworzeniu jak najlepszych ram prawnych i organizacyjnych systemu gospodarki odpadami. Wspieramy biznes, instytucje publiczne i sektor organizacji pozarządowych w budowaniu w Polsce gospodarki o obiegu zamkniętym.

Prokarton-o-Fundacji-02
Kartony do płynnej żywności wpisują się w założenia gospodarki o obiegu zamkniętym na każdym etapie życia: są wykonane w przeważającej mierze z papieru, surowca w pełni odnawialnego. Ich prostopadłościenny kształt gwarantuje wydajne wykorzystanie przestrzeni magazynowej, transportowej i sklepowej. Właściwości kartonów do płynnej żywności pozwalają także na minimalizowanie zużycie energii. Dzięki poprawnej selektywnej zbiórce odpadów w gospodarstwach domowych i późniejszemu recyklingowi możliwe jest odzyskanie z kartonów po płynnej żywności cennych surowców, które wracają do obiegu i zostają ponownie wykorzystane.

Aktualności

Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów – Fundacja na konferencji

Szansą na zwiększenie poziomów zbiórki i recyklingu jest system kaucyjny. Kartony po płynnej żywności powinny być do niego włączone, nie ma przeciwko temu żadnych przeciwwskazań technicznych. Jak pokazało badanie Fundacji, pomysł ten ma poparcie społeczne, pozwoli on także na zachowanie konkurencyjności na rynku. – mówił podczas 14. Konferencji „Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów” Łukasz Sosnowski z Fundacji ProKarton.

Czytaj więcej »