Oficjalne otwarcie nowej instalacji recyklingu kartonów

7 marca 2024, w papierni Stora Enso w Ostrołęce, została oficjalnie otwarta największa instalacja do przetwarzania kartonów do płynnej żywności w Europie Środkowo-Wschodniej.

Nowa linia recyklingu kartonów po płynnej żywności pozwoli na potrojenie mocy przerobowych recyklingu kartonów po mleku, sokach i napojach roślinnych w naszym kraju, czyniąc nas regionalnym liderem. Nowy zakład pozwala na przetworzenie wszystkich kartonów sprzedawanych w Polsce, a także przyjęcie dodatkowych wolumenów od naszych sąsiadów z Czech, Węgier, Słowacji, Łotwy, Litwy i Estonii.

„Otwarcie instalacji w Ostrołęce to ważny krok w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym. Nowa inwestycja pozwoli podnieść poziom przetwarzania kartonów w naszym kraju z 25 tys. do aż 75 tys. ton. Aby jednak było to możliwe, potrzebujemy wydajnych przepisów o gospodarce odpadami opakowaniowymi. Z nadzieją czekamy więc na dyskusję o Rozszerzonej odpowiedzialności producenta – w poszukiwaniu najlepszego sposobu zbierania zużytych kartonów do płynnej żywności.” – komentuje Łukasz Sosnowski z Fundacji ProKarton.