Kolejny rok z rzędu Fundacja ProKarton była obecna na tradycyjnym Eko-Pikniku, który odbył się w sobotę 15 czerwca w centrum Warszawy i pomimo upału przyciągnął setki mieszkańców stolicy oraz turystów. Wśród kilkudziesięciu tematycznych stoisk, znalazło się także stanowisko Fundacji ProKarton, na którym prezentowany był proces odzyskiwania celulozy ze zużytych kartonów po mleku i sokach, przybliżaliśmy budowę oraz cykl życia kartonika od produkcji, aż po recykling, a także promowaliśmy właściwą segregację kartoników w gospodarstwach domowych. Nie zabrakło też maskotki Fundacji, która edukowała poprzez zabawę i jak zwykle wywoływała uśmiechy na buziach dzieci.
Stoisko Fundacji ProKarton
W sobotę 15 czerwca w Warszawie odbył się Eko-Piknik, podczas którego spotkali się warszawiacy, którym los środowiska naturalnego leży na sercu. W promieniach czerwcowego słońca odwiedzali liczne stoiska, brali udział w warsztatach i wykładach. Dzięki uprzejmości miasta Warszawa i Stołecznej Estrady, Fundacja ProKarton mogła być częścią tej ważnej inicjatywy. Na stoisku Fundacji aktywnie zachęcaliśmy do zapoznania się z zasadami selektywnej zbiórki i tłumaczyliśmy, dlaczego jest tak ważna. Trudną wiedzę o recyklingu kartonów do płynnej żywności prezentowaliśmy w przystępny sposób – poprzez warsztaty czerpania papieru ze zużytych kartoników. Była również tablica edukacyjna pokazująca budowę oraz cykl życia tych opakowań, a dla pragnących sprawdzić swoją wiedzę ekologiczną także quiz w którym do wygrania były czapeczki, koszulki i soczki. Dodatkowo odwiedzający mogli obejrzeć produkty pochodzące z recyklinu kartoników, np.: ręczniki kuchenne, długopisy Eco-line pochodzące z recyklingu frakcji PolyAl oraz stolik, kosz i kwietniki, które wykonane były z płyty TErO.
Selektywna zbiórka do żółtych pojemników
Podczas wydarzenia edukatorzy Fundacji podkreślali wagę selektywnej zbiórki kartoników po płynnej żywności i przypominali, żeby przed wyrzuceniem kartonik zgnieść, a następnie wrzucić do pojemnika oznaczonego kolorem żółtym, tzn. pojemnika na plastik, tworzywo sztuczne oraz odpady wielomateriałowe, do których (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra z 1 lipca 2017 r. o zasadach selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów obowiązującym w Warszawie od stycznia br.) zalicza się kartony po mleku i sokach Przypomniała o tym żółta naklejka, którą Fundacja ProKarton umieściła na soczkach rozdawanych najmłodszym. Odpowiadaliśmy, dlaczego należy i warto segregować kartoniki. Stanowią one cenny surowiec wtórny, z którego można odzyskać m.in. celulozę i ponownie użyć jej do produkcji różnego rodzaju papierów i tektur, których przykłady uczestnicy Eko-Pikniku mogli obejrzeć na stoisku.
Pan Karton dla najmłodszych
Na Eko-Pikniku nie zabrakło także Pana Kartona, który rozdawał najmłodszym uczestnikom soczki, pozował do zdjęć i zachęcał całe rodziny do odwiedzenia stoiska edukacyjnego Fundacji. Najmłodsi chętnie odwiedzali stoisko i zdobywali ekologiczną wiedzę – a to najważniejsze w działalności Fundacji.