Publikacje

Fundacja ProKarton prowadzi aktywny dialog z mediami, przygotowując materiały eksperckie i informacje nt. swojej działalności. Poniżej wybrane publikacje z prasy oraz portali internetowych.

Biznes ma długą listę uwag do systemu kaucyjnego

(2023-07-06) Łukasz Sosnowski z Fundacji ProKarton wspólnie z uczestnikami debaty „Kaucja w Sejmie – i co dalej? Zbudujmy razem system kaucyjny” dziennika Rzeczpospolita dyskutował o możliwościach, wyzwaniach i kosztach związanych z wprowadzeniem w Polsce systemu kaucyjnego.

Zmniejszajmy oddziaływanie na środowisko

(2023-06-05) Portal Teraz Środowisko opublikował wywiad z Łukaszem Sosnowskim z Fundacji ProKarton, na temat wyzwań środowiskowych, regulacji prawnych dotyczących zagospodarowania odpadów i wpływu decyzji konsumentów na Planetę.

Według Polaków zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie środowiska to jedne z największych zagrożeń

(2023-04-20) Na portalu Forum Mleczarskie przeczytać można wywiad, w którym ekspert Fundacji ProKarton odpowiada na pytania dotyczące selektywnej zbiórki, recyklingu oraz działań, które konsumenci mogą podjąć dla dobra Planety.

Apel ekspertów: Trzeba zacząć działać w sprawie kaucji

(2023-03-30) Podczas debaty dziennika Rzeczpospolita „Okrągły stół Gospodarki Obiegu Zamkniętego” Łukasz Sosnowski z Fundacji ProKarton argumentował, dlaczego kartony do płynnej żywności powinny być częścią systemu kaucyjnego.

Dyrektywa plastikowa coraz bliżej. Jak będzie wyglądał system kaucyjny?

(2023-03-03) Na portalu INN Poland dostępne jest nagranie z debaty, w której ekspert Fundacji ProKarton dyskutował na temat wprowadzenia systemu kaucyjnego w Polsce.

System kaucyjny na finiszu

(2023-02-27) Portal W Gospodarce opublikował relację z debaty między przedstawicielami biznesu z administracją rządową na temat planowanego w Polsce systemu kaucyjnego. W rozmowach brał udział Łukasz Sosnowski, ekspert Fundacji ProKarton.

Karton do żółtego pojemnika, a co potem?

(2022-11-10) W rozmowie z portalem Zielona Interia Łukasz Sosnowski z Fundacji ProKarton opowiada o właściwościach, zasadach segregacji i recyklingu kartonów po płynnej żywności.

Ponad połowa Polaków chce systemu kaucyjnego, który uwzględni kartony do płynnej żywności

(2022-10-19) Na Portalu Komunalnym można przeczytać szczegółowe dane z badania społecznego Fundacji ProKarton z 2022 roku, które dotyczyło opinii Polaków na temat systemu kaucyjnego w Polsce.

Polacy coraz bardziej proekologiczni

(2022-10-07) Portal Rzeczpospolita Klimat opublikował wyniki badania społecznego, dotyczącego świadomości ekologicznej Polaków, które zostało przeprowadzone przez Kantar Public w 2022, na zlecenie Fundacji ProKarton.

Do jakiego pojemnika wyrzucić karton po mleku czy soku? Wie to 58% badanych

(2022-10-06) Na portalu Wiadomości Spożywcze przeczytać można o szczegółach cyklicznego badania społecznego Fundacji ProKarton, sprawdzającego wiedzę Polaków na temat zasad segregacji odpadów opakowaniowych. Badanie zostało przeprowadzone w 2022 roku przez Kantar Public.

ProKarton z oznaczeniami opakowań po płynnej żywności. Jest gotowy projekt

(2022-04-13) Portal Dla Handlu prezentuje projekt piktogramu, który przygotowała Fundacja ProKarton: „Dzięki takiemu oznaczeniu, już w trakcie korzystania z opakowania dowiadujemy się, że karton po płynnej żywności, jako opakowanie wielomateriałowe, należy wyrzucić do żółtego pojemnika”.

Fundacja ProKarton: Piktogramy na kartonach ułatwią konsumentom segregację

(2022-04-07) Redakcja Forum Mleczarskiego wspólnie z Fundacją ProKarton przygotowała tekst, w którym omówiony zostaje projekt piktogramu na opakowania: „Dzięki wspólnym działaniom konsumentów, producentów i decydentów możemy osiągnąć wysokie poziomy segregacji i recyklingu. Projekt oznaczeń jest krokiem właśnie w tym kierunku. To nasz wspólny cel, aby chronić środowisko i dążyć do gospodarki o obiegu zamkniętym”.

Oznaczenia ułatwiające segregację kartonów po płynnej żywności

(2022-04-07) Na portalu Wiadomości Handlowe można przeczytać o projekcie piktogramu, który przygotowała Fundacja ProKarton: „Prosta, symboliczna forma pozwala na jasny, czytelny przekaz. Jednocześnie zwarta kompozycja nie zajmie dużo miejsca potrzebnego na komunikaty marketingowe. Dodanie tego niewielkiego szczegółu na opakowaniu pozwoli na upowszechnienie wiedzy o zasadach selektywnej zbiórki”.

Recykling i niski ślad węglowy kartonów do płynnej żywności

(2022-01-26) Na portalu Teraz Środowisko opublikowano wywiad z prezesem Fundacji ProKarton Łukaszem Sosnowskim, w którym opowiada on o najważniejszych zagadnieniach związanych z selektywną zbiórką kartonów po płynnej żywności: „Kartony do płynnej żywności są poddawane recyklingowi zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. Najpierw, w prostym procesie fizyczno-mechanicznym, oddziela się od siebie poszczególne warstwy opakowania. W ten sposób odzyskujmy celulozę, która stanowi ok. 75 proc. opakowania”.

Sortowanie bez problemu. Rozwiąż quiz i już nigdy nie popełniaj tych błędów [QUIZ]

Redakcja portalu Onet wspólnie z Fundacją przygotowała quiz, w którym można sprawdzić swoją znajomość zasad segregacji odpadów.

Fundacja ProKarton zachęca do recyklingu kartonów

Na portalu Wirtualne Media można przeczytać o szczegółach kampanii edukacyjnej Fundacji ProKarton „Karton, naturalnie!”.

Karton? Naturalnie! Rozmawiamy z ekspertem o domowej segregacji

„Fundacja ProKarton rozpoczyna jesienną edycję kampanii edukacyjnej „Karton, naturalnie!”. Jej celem jest poprawa świadomości na temat poprawnej segregacji kartonów po płynnej żywności do żółtego pojemnika” - w ramach kampanii „Karton, naturalnie!” redakcja portalu Onet rozmawiała z prezesem Fundacji ProKarton Łukaszem Sosnowskim o zasadach poprawnej selektywnej zbiórki w gospodarstwach domowych.

Coraz więcej osób segreguje odpady opakowaniowe

Portal Samorządowy przygotował artykuł, w którym powołuje się na dane z badania społecznego Fundacji: „Ponad 3/4 Polaków (77 proc.) deklaruje, że segreguje odpady opakowaniowe, a na poprawną segregację większą uwagę zwracają kobiety - wynika z cyklicznego badania przeprowadzonego przez fundację ProKarton”. Zachęcamy do lektury całego materiału.

77 proc. Polaków deklaruje, że segreguje odpady opakowaniowe

„Wyniki cyklicznego badania społecznego, przygotowanego na zlecenie Fundacji ProKarton przez firmę badawczą Kantar, pokazały, że stan środowiska naturalnego nie jest Polakom obojętny. 77 proc. deklaruje, że segreguje odpady opakowaniowe. Odsetek ten nie zmienił się względem roku 2020” – można przeczytać na portalu dlahandlu.pl.

Kartony do płynnej żywności realizują cele gospodarki obiegu zamkniętego

Na Portalu Spożywczym opublikowany został artykuł przygotowany przez Fundację ProKarton, w którym tłumaczymy, w jaki sposób kartony do płynnej żywności wpisują się w założenia GOZ.

Dekada na rzecz świadomości ekologicznej. Jubileusz Fundacji ProKarton

Portal Komunalny podsumowuje pierwszą dekadę działalności Fundacji ProKarton oraz przedstawia nasze plany na kolejne lata.

Opakowania pomogą ochronić zagrożone ekosystemy

Na portalu opakowanie.pl opublikowany został artykuł przygotowany przez Fundację ProKarton z okazji Dnia Środowiska w 2021 roku.

Cisza wokół ROP. Kolejne branże liczą na konkrety

Na Portalu Komunalnym o założeniach Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP) z perspektywy branży kartonów do płynnej żywności wypowiedział się Łukasz Sosnowski, prezes Fundacji ProKarton.

Jak poprawić stan środowiska w Polsce? Oto 5 kluczowych problemów

Redakcja Portalu Samorządowego z okazji Dnia Ziemi przygotowała z pomocą ekspertów materiał ze wskazówkami, jak dbać o środowisko i klimat. Jednego z komentarzy udzielił Łukasz Sosnowski, prezes Fundacji ProKarton.

Branża kartonów do płynnej żywności ma już plan na GOZ

Portal dlahandlu.pl opublikował założenia 10-letniej Mapy Drogowej branży kartonów do płynnej żywności.

Coraz więcej osób segreguje opakowania... poprawnie!

Na portalu niezależna.pl można zapoznać się z danymi pochodzącymi z przeprowadzonego w 2020 roku badania społecznego Fundacji ProKarton.

Coraz więcej Polaków segreguje i wie jak prawidłowo segregować odpady opakowaniowe

Na Portalu Spożywczym przeczytać można wyniki badania społecznego na temat znajomości zasad selektywnej zbiórki i poziomu wiedzy na temat kartonów do płynnej żywności z 2020 roku.

Rośnie wiedza Polaków na temat segregacji odpadów kartonowych [BADANIE]

Redakcja portalu Wiadomości Handlowe opublikowała wyniki badania społecznego Fundacji z 2020 roku.

Rozszerzona odpowiedzialność producenta zmieni recykling

W artykule na portalu Rzeczpospolita.pl możemy przeczytać komentarz prezesa Fundacji ProKarton odnośnie wprowadzenia Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP).

Fundacja ProKarton dołącza do Polish Circular Hotspot

Portal portalkomunalny.pl informuje o tym, że Fundacja ProKarton została członkiem Polish Circular Hotspot – platformy współpracy, której celem jest promowanie i budowanie w Polsce gospodarki o obiegu zamkniętym.

Łukasz Sosnowski: segregacja odpadów w domu to podstawa [WIDEO]

Redaktor Dominik Szymański z portalkomunalny.pl przy okazji Dnia Ziemi rozmawia z prezesem Fundacji ProKarton o gospodarce obiegu zamkniętego (GOZ), zaletach kartonów do płynnej żywności i certyfikacji FSC®.

Zmiana na stanowisku prezesa Fundacji ProKarton

Portalspozywczy.pl informuje, że od 2 marca 2020 r. funkcję prezesa Fundacji ProKarton objął Łukasz Sosnowski, ekspert w obszarze GOZ - gospodarki o obiegu zamkniętym.

Zmiana na stanowisku prezesa Fundacji ProKarton

O zmianie na stanowisku prezesa Fundacji ProKarton informuje portal hurtidetal.pl.

Kartonowe opakowania do płynnej żywności mogą być w pełni ekologiczne [EKSPERT]

Na portalu wiadomoscihandlowe.pl ukazał się wywiad z Łukaszem Sosnowskim, w którym Prezes Fundacji mówi o certyfikacji upraw leśnych (z których pozyskiwany jest surowiec drzewny do produkcji kartonów do płynnej żywności), prawidłowej segregacji odpadów i korzyściach z recyklingu.

22 kwietnia to Dzień Ziemi

22 kwietnia, czyli Dzień Ziemi, był okazją do rozmowy i przypomnienia, że codzienne wybory Polaków wpływają mają niebagatelny wpływ na środowisko naturalne. Z publikacji, która ukazała się na portalspozywczy.pl można dowiedzieć się, co możemy zrobić dla dobra planety oraz czego powinniśmy w tym zakresie oczekiwać od instytucji publicznych i podmiotów prywatnych.

Fundacja ProKarton na Dzień Ziemi 2020

W artykule możemy przeczytać o działaniach, która Fundacja ProKarton zrealizowała z okazji międzynarodowego Dnia Ziemi.

RIPOK-i: Rośnie segregacja kartonów po mleku i sokach

Portalkomunalny.pl opublikował wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Fundacji ProKarton, które przedstawia obecne możliwości technologiczne i ekonomiczne wysortowywania kartoników po żywności płynnej.

Kartony DPŻ: RIPOK-i intensyfikują działania, ale selektywna zbiórka nie nadąża

W artykule możemy przeczytać o badaniu przeprowadzonym na zlecenie Fundacji, które pokazało, o ile wyższy jest odsetek wybierania kartonów selektywnie zebranych w gospodarstwach domowych (tzn. zdeponowanych do odpowiedniego, żółtego pojemnika) od tych ze strumienia zmieszanego, a także które Regionalne Instalacje wybierają najwięcej tego rodzaju odpadu.

Śmieci skrzydeł nie mają

Sozosfera.pl opublikowała artykuł o akcji ekologicznej „Śmieci skrzydeł nie mają”, której partnerem była Fundacja ProKarton. Akcja swoim zasięgiem objęła Karkonosze, Beskidy, Tatry i Bieszczady, gdzie wolontariusze przypominali o obowiązku sprzątania po sobie na górskim szlaku.

Koalicja 5 frakcji ma już rok!

Na stronie Hurtidetal.pl, w artykule możemy przeczytać o Koalicji 5 frakcji, która działa na rzecz wsparcia selektywnej zbiórki odpadów poprzez system eko-oznakowań. Fundacja ProKarton jest jednym z członków Koalicji.

Jak nam idzie segregacja odpadów?

Portal e-gospodarka.pl opublikował artykuł prezentujący badanie, które firma Kantar TNS przeprowadziła na zlecenie Fundacji ProKarton. W badaniu zapytano Polaków, czy i jak segregują na co dzień odpady, w tym kartony po płynnej żywności.

Cykling-recykling, czyli wyprawa z prądem Wisły

W artykule na portalkomunalny.pl możemy przeczytać o akcji edukacyjnej „Cykling recykling”, która miała miejsce w 12 miastach leżących nad Wisłą. Podczas eventów zachęcano Polaków do nieśmiecenia oraz przykładania większej wagi do poprawnej selektywnej zbiórki odpadów do pojemników w odpowiednich kolorach. Jednym z partnerów akcji była Fundacja ProKarton.

Do jakiego pojemnika wyrzucić karton po mleku lub soku? Duża część Polaków ma z tym kłopot

Portal tvn24.pl opublikował artykuł, w którym możemy przeczytać o wynikach badania przeprowadzonego przez Kantar TNS na zlecenie Fundacji ProKarton.

Aktualności