Publikacje

Fundacja ProKarton prowadzi aktywny dialog z mediami, przygotowując materiały eksperckie i informacje nt. swojej działalności. Poniżej wybrane publikacje z prasy oraz portali internetowych.

Kartony do płynnej żywności realizują cele gospodarki obiegu zamkniętego

Na Portalu Spożywczym opublikowany został artykuł przygotowany przez Fundację ProKarton, w którym tłumaczymy, w jaki sposób kartony do płynnej żywności wpisują się w założenia GOZ.

Dekada na rzecz świadomości ekologicznej. Jubileusz Fundacji ProKarton

Portal Komunalny podsumowuje pierwszą dekadę działalności Fundacji ProKarton oraz przedstawia nasze plany na kolejne lata.

Opakowania pomogą ochronić zagrożone ekosystemy

Na portalu opakowanie.pl opublikowany został artykuł przygotowany przez Fundację ProKarton z okazji Dnia Środowiska w 2021 roku.

Cisza wokół ROP. Kolejne branże liczą na konkrety

Na Portalu Komunalnym o założeniach Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP) z perspektywy branży kartonów do płynnej żywności wypowiedział się Łukasz Sosnowski, prezes Fundacji ProKarton.

Jak poprawić stan środowiska w Polsce? Oto 5 kluczowych problemów

Redakcja Portalu Samorządowego z okazji Dnia Ziemi przygotowała z pomocą ekspertów materiał ze wskazówkami, jak dbać o środowisko i klimat. Jednego z komentarzy udzielił Łukasz Sosnowski, prezes Fundacji ProKarton.

Branża kartonów do płynnej żywności ma już plan na GOZ

Portal dlahandlu.pl opublikował założenia 10-letniej Mapy Drogowej branży kartonów do płynnej żywności.

Coraz więcej osób segreguje opakowania... poprawnie!

Na portalu niezależna.pl można zapoznać się z danymi pochodzącymi z przeprowadzonego w 2020 roku badania społecznego Fundacji ProKarton.

Coraz więcej Polaków segreguje i wie jak prawidłowo segregować odpady opakowaniowe

Na Portalu Spożywczym przeczytać można wyniki badania społecznego na temat znajomości zasad selektywnej zbiórki i poziomu wiedzy na temat kartonów do płynnej żywności z 2020 roku.

Rośnie wiedza Polaków na temat segregacji odpadów kartonowych [BADANIE]

Redakcja portalu Wiadomości Handlowe opublikowała wyniki badania społecznego Fundacji z 2020 roku.

Rozszerzona odpowiedzialność producenta zmieni recykling

W artykule na portalu Rzeczpospolita.pl możemy przeczytać komentarz prezesa Fundacji ProKarton odnośnie wprowadzenia Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP).

Fundacja ProKarton dołącza do Polish Circular Hotspot

Portal portalkomunalny.pl informuje o tym, że Fundacja ProKarton została członkiem Polish Circular Hotspot – platformy współpracy, której celem jest promowanie i budowanie w Polsce gospodarki o obiegu zamkniętym.

Łukasz Sosnowski: segregacja odpadów w domu to podstawa [WIDEO]

Redaktor Dominik Szymański z portalkomunalny.pl przy okazji Dnia Ziemi rozmawia z prezesem Fundacji ProKarton o gospodarce obiegu zamkniętego (GOZ), zaletach kartonów do płynnej żywności i certyfikacji FSC®.

Zmiana na stanowisku prezesa Fundacji ProKarton

Portalspozywczy.pl informuje, że od 2 marca 2020 r. funkcję prezesa Fundacji ProKarton objął Łukasz Sosnowski, ekspert w obszarze GOZ - gospodarki o obiegu zamkniętym.

Zmiana na stanowisku prezesa Fundacji ProKarton

O zmianie na stanowisku prezesa Fundacji ProKarton informuje portal hurtidetal.pl.

Kartonowe opakowania do płynnej żywności mogą być w pełni ekologiczne [EKSPERT]

Na portalu wiadomoscihandlowe.pl ukazał się wywiad z Łukaszem Sosnowskim, w którym Prezes Fundacji mówi o certyfikacji upraw leśnych (z których pozyskiwany jest surowiec drzewny do produkcji kartonów do płynnej żywności), prawidłowej segregacji odpadów i korzyściach z recyklingu.

22 kwietnia to Dzień Ziemi

22 kwietnia, czyli Dzień Ziemi, był okazją do rozmowy i przypomnienia, że codzienne wybory Polaków wpływają mają niebagatelny wpływ na środowisko naturalne. Z publikacji, która ukazała się na portalspozywczy.pl można dowiedzieć się, co możemy zrobić dla dobra planety oraz czego powinniśmy w tym zakresie oczekiwać od instytucji publicznych i podmiotów prywatnych.

Fundacja ProKarton na Dzień Ziemi 2020

W artykule możemy przeczytać o działaniach, która Fundacja ProKarton zrealizowała z okazji międzynarodowego Dnia Ziemi.

RIPOK-i: Rośnie segregacja kartonów po mleku i sokach

Portalkomunalny.pl opublikował wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Fundacji ProKarton, które przedstawia obecne możliwości technologiczne i ekonomiczne wysortowywania kartoników po żywności płynnej.

Kartony DPŻ: RIPOK-i intensyfikują działania, ale selektywna zbiórka nie nadąża

W artykule możemy przeczytać o badaniu przeprowadzonym na zlecenie Fundacji, które pokazało, o ile wyższy jest odsetek wybierania kartonów selektywnie zebranych w gospodarstwach domowych (tzn. zdeponowanych do odpowiedniego, żółtego pojemnika) od tych ze strumienia zmieszanego, a także które Regionalne Instalacje wybierają najwięcej tego rodzaju odpadu.

Śmieci skrzydeł nie mają

Sozosfera.pl opublikowała artykuł o akcji ekologicznej „Śmieci skrzydeł nie mają”, której partnerem była Fundacja ProKarton. Akcja swoim zasięgiem objęła Karkonosze, Beskidy, Tatry i Bieszczady, gdzie wolontariusze przypominali o obowiązku sprzątania po sobie na górskim szlaku.

Koalicja 5 frakcji ma już rok!

Na stronie Hurtidetal.pl, w artykule możemy przeczytać o Koalicji 5 frakcji, która działa na rzecz wsparcia selektywnej zbiórki odpadów poprzez system eko-oznakowań. Fundacja ProKarton jest jednym z członków Koalicji.

Jak nam idzie segregacja odpadów?

Portal e-gospodarka.pl opublikował artykuł prezentujący badanie, które firma Kantar TNS przeprowadziła na zlecenie Fundacji ProKarton. W badaniu zapytano Polaków, czy i jak segregują na co dzień odpady, w tym kartony po płynnej żywności.

Cykling-recykling, czyli wyprawa z prądem Wisły

W artykule na portalkomunalny.pl możemy przeczytać o akcji edukacyjnej „Cykling recykling”, która miała miejsce w 12 miastach leżących nad Wisłą. Podczas eventów zachęcano Polaków do nieśmiecenia oraz przykładania większej wagi do poprawnej selektywnej zbiórki odpadów do pojemników w odpowiednich kolorach. Jednym z partnerów akcji była Fundacja ProKarton.

Do jakiego pojemnika wyrzucić karton po mleku lub soku? Duża część Polaków ma z tym kłopot

Portal tvn24.pl opublikował artykuł, w którym możemy przeczytać o wynikach badania przeprowadzonego przez Kantar TNS na zlecenie Fundacji ProKarton.

Aktualności

Kartony do płynnej żywności i gospodarka cyrkularna – artykuł Fundacji ProKarton w dodatku Rzeczpospolitej

Przygotowany przez redakcję dziennika Rzeczpospolita dodatek „Walka o klimat” zawiera wypowiedzi i teksty przygotowane przez ekspertów specjalizujących się w zagadnieniach gospodarki o obiegu zamkniętym i odpowiedzialnego wykorzystania surowców. Wśród materiałów pojawił się również artykuł „Karton – naturalnie! O kartonach do płynnej żywności, gospodarce cyrkularnej i odpadach” autorstwa Łukasza Sosnowskiego z Fundacji ProKarton.

Czytaj więcej »

Wybierz karton, naturalnie! – kampania edukacyjna Fundacji

Kartony do płynnej żywności mają najniższy ślad węglowy z opakowań do mleka i soków. Ze względu na swoje właściwości zapobiegają marnowaniu żywności oraz są przyjazne środowisku. Aby ich poziom recyklingu rósł potrzeba szerokiej świadomości na temat ich poprawnej segregacji do żółtego pojemnika. Dlatego Fundacja ProKarton rozpoczyna jesienną edycję kampanii edukacyjnej „Karton, naturalnie!”.

Czytaj więcej »

Aktualności

Kartony do płynnej żywności i gospodarka cyrkularna – artykuł Fundacji ProKarton w dodatku Rzeczpospolitej

Przygotowany przez redakcję dziennika Rzeczpospolita dodatek „Walka o klimat” zawiera wypowiedzi i teksty przygotowane przez ekspertów specjalizujących się w zagadnieniach gospodarki o obiegu zamkniętym i odpowiedzialnego wykorzystania surowców. Wśród materiałów pojawił się również artykuł „Karton – naturalnie! O kartonach do płynnej żywności, gospodarce cyrkularnej i odpadach” autorstwa Łukasza Sosnowskiego z Fundacji ProKarton.

Czytaj więcej »