
Lasy mają moc
Lasy są naturalnym bogactwem naszej planety, z którego korzystamy pozyskując cenny dla gospodarki surowiec drzewny. Jednak rola lasów jest dużo większa: oczyszczają wodę, zapobiegają erozji gleb, są domem dla wielu
Lasy są naturalnym bogactwem naszej planety, z którego korzystamy pozyskując cenny dla gospodarki surowiec drzewny. Jednak rola lasów jest dużo większa: oczyszczają wodę, zapobiegają erozji gleb, są domem dla wielu
5 września br. wystartowała nowa odsłona kampanii promującej kartony do płynnej żywności, przygotowana przez Fundację ProKarton w ramach platformy „Karton, naturalnie!”. Osią tegorocznej kampanii jest animowany film, przedstawiający różnorodne produkty
Podczas debaty „Kaucja w Sejmie – i co dalej? Zbudujmy razem system kaucyjny”, Łukasz Sosnowski z Fundacji ProKarton mówił o konieczności włączenia kartonów po napojach do systemu kaucyjnego.
Z roku na rok wyzwania środowiskowe stają się coraz większe. Okazje taka jak dziś – Dzień Środowiska – mobilizują, aby zastanowić się, jak najskuteczniej działać na rzecz planety.
22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. Tegoroczne hasło przewodnie jest kontynuacją zeszłorocznej myśli: „Zainwestuj w naszą planetę”. Nie ma lepszej okazji, aby zastanowić się, co każdy z nas może zrobić dla Przyrody.
Szansą na zwiększenie poziomów zbiórki i recyklingu jest system kaucyjny. Kartony po płynnej żywności powinny być do niego włączone, nie ma przeciwko temu żadnych przeciwwskazań technicznych. Jak pokazało badanie Fundacji, pomysł ten ma poparcie społeczne, pozwoli on także na zachowanie konkurencyjności na rynku. – mówił podczas 14. Konferencji „Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów” Łukasz Sosnowski z Fundacji ProKarton.
Kartony do mleka i soków to zrównoważone opakowania, które zapewniają doskonałą ochronę zapakowanych w nie produktów. W materiale opublikowanym na portalu Interia szerzej opowiadamy o ich właściwościach, selektywnej zbiórce i recyklingu.
18 i 19 października w Poznaniu odbył się kongres Envicon – najważniejsze w Polsce wydarzenie o tematyce ochrony środowiska. Fundacja ProKarton była jednym z partnerów kongresu, a Łukasz Sosnowski, prezes Fundacji ProKarton, wskazał, w którą stronę powinny podążać regulacje dotyczące gospodarki odpadami w Polsce.
Według badania zrealizowanego przez Kantar Public na zlecenie Fundacji ProKarton, aż 67% Polek i Polaków chce wprowadzenia systemu kaucyjnego, a 58% opowiada się za jego szerokim zakresem, obejmującym także kartony do płynnej żywności. Prawie połowa z nas (48%) wprost popiera objęcie kartonów po mleku i sokach kaucją.
Zrealizowane we wrześniu 2022 r. cykliczne badanie społeczne pokazało rosnące zaangażowanie Polaków w ochronę środowiska – już 79% segreguje odpady opakowaniowe.
Zrównoważone wykorzystywanie surowców i recykling to jedne z najważniejszych działań, które możemy wykonać dla ochrony środowiska. Tegoroczny Tydzień Lasów FSC® podkreśla znaczenie lasów dla planety i człowieka oraz promuje wybieranie
Fundacja ProKarton uczestniczyła w słoneczny, sierpniowy weekend 13-14 sierpnia w Gdańskiej Eko Strefie – imprezie, na której wspólnie z innymi wystawcami edukowaliśmy konsumentów, jak należy postępować, aby chronić naszą planetę.
Dzień Środowiska i jego tegoroczne hasło przewodnie „Only One Earth” są dobrym pretekstem do zastanowienia się, jak na co dzień dbamy o otaczający nas świat.
Przy okazji Dnia Ziemi przypominamy, dlaczego tak ważne jest przestrzeganie zasad selektywnej zbiórki! Planeta podziękuje za każde opakowanie wyrzucone do właściwego pojemnika.
Fundacja ProKarton przygotowała projekt oznaczeń na opakowania kartonowe do płynnej żywności, które ułatwią konsumentom poprawną segregację odpadów. Producenci, wprowadzający na rynek mleko, sok czy inne produkty w kartonach, mogą je bezpłatnie wykorzystać na swoich opakowaniach, aby podnieść poziomy zbiórki w żółtym pojemniku.
18 lutego 2022 roku odbyła się konferencja „System kaucyjny elementem polskiego ROP”. W jej trakcie pokazaliśmy, że Rozszerzona odpowiedzialność producenta to niezbędne narzędzie do podnoszenia poziomu recyklingu kartonów do płynnej żywności.
Co wyróżnia kartony do płynnej żywności na tle innych opakowań? Jak je prawidłowo segregować, aby możliwe było odzyskanie surowców? O ile nowa inwestycja w Ostrołęce podniesie moce recyklingowe w Polsce i Europie Wschodniej? Na pytania te odpowiadamy w wywiadzie dla portalu Teraz Środowisko.
Przygotowany przez redakcję dziennika Rzeczpospolita dodatek „Walka o klimat” zawiera wypowiedzi i teksty przygotowane przez ekspertów specjalizujących się w zagadnieniach gospodarki o obiegu zamkniętym i odpowiedzialnego wykorzystania surowców. Wśród materiałów pojawił się również artykuł „Karton – naturalnie! O kartonach do płynnej żywności, gospodarce cyrkularnej i odpadach” autorstwa Łukasza Sosnowskiego z Fundacji ProKarton.
Kartony do płynnej żywności mają najniższy ślad węglowy z opakowań do mleka i soków. Ze względu na swoje właściwości zapobiegają marnowaniu żywności oraz są przyjazne środowisku. Aby ich poziom recyklingu rósł potrzeba szerokiej świadomości na temat ich poprawnej segregacji do żółtego pojemnika. Dlatego Fundacja ProKarton rozpoczyna jesienną edycję kampanii edukacyjnej „Karton, naturalnie!”.
Wyniki cyklicznego badania społecznego zrealizowanego we wrześniu br. na zlecenie Fundacji ProKarton pokazały, że stan środowiska naturalnego nie jest Polakom obojętny. 77% deklaruje, że segreguje odpady opakowaniowe. Co interesujące, odsetek ten nie zmienił się względem roku 2020.