Fundacja ProKarton dołącza do obchodów Dnia Ziemi 2021

22 kwietnia świętujemy Światowy Dzień Ziemi, którego tegorocznym hasłem przewodnim jest „Restore our Earth” czyli wezwanie, abyśmy „Przywrócili naszą Ziemię”. Wszyscy mamy świadomość coraz bardziej palącego wyzwania kryzysu klimatycznego oraz degradacji środowiska naturalnego, . W jaki sposób możemy przyczynić się do przywracania naszej Ziemi? Poprzez dokonywanie codziennie świadomych wyborów, które zmniejszać będą negatywny wpływ na środowisko i klimat.

Jednym z takich działań jest wybieranie produktów w opakowaniach obniżających ślad środowiskowy zapakowanego w nie produktu. Takimi opakowaniami są kartony
do płynnej żywności. Wytwarza się je w około 75% w surowca naturalnego i w pełni odnawialnego, czyli celulozy, pochodzącej z odpowiedzialnie zarządzanych upraw leśnych certyfikowanych przez organizację FSCÒ. Dodatkowo w większości przypadków nie wymagają chłodzenia zawartych w nich produktów (np. mleko UHT, soki, napoje) podczas transportu i przechowywania przed otwarciem. Ponadto, ich prostopadłościenny kształt kartonów pozwala na efektywne wykorzystanie przestrzeni transportowej i magazynowej.
A to wszystko pozytywnie wpływa na bilans zużycia energii. Co więcej, dzięki swojej wielowarstwowej budowie kartony są odporne na działanie np. światła i tlenu,
co skutecznie przeciwdziała psuciu się zawartego w nich produktu, przyczyniając się do przeciwdziałania marnowaniu żywności.

Aby w jeszcze większym stopniu urzeczywistnić cel obniżania wpływu na środowisko
i klimat, branża producentów kartonów do płynnej żywności zobowiązała się do 2030 roku osiągnąć poziom zbierania kartonów na poziomie 90%, a 70% wszystkich wprowadzonych na rynek ma być poddanych recyklingowi. Dodatkowo, do 2030 roku kartony produkowane będą w całości z surowców odnawialnych i/lub pochodzących z recyklingu.

O tym, jak kartony do płynnej żywności wpisują się w założenia gospodarki o obiegu zamkniętym na każdym etapie ich cyklu życia, dowiecie się z poniższego filmu.