Dzień Środowiska 2020

5 czerwca obchodzimy ustanowiony przez ONZ w 1972 r. Światowy Dzień Środowiska. W tym roku tematem przewodnim Światowego Dnia Środowiska jest bioróżnorodność, która polega na zróżnicowaniu wszystkich organizmów żyjących na Ziemi. Pamiętajmy, ze każdy z nas jest jej częścią i w pełni od niej zależymy. Bioróżnorodność jest istotna niezależnie od tego czy mówimy o przydomowym ogródku czy o zajmującym ogromny obszar lesie. Dbanie o środowisko naturalne jest powinnością każdego z nas.

Dlatego proponujemy Wam zestaw Eko Postanowień – listę zasad, których każdy z nas powinien przestrzegać, aby chronić środowisko naturalne i wspierać bioróżnorodność. Zachęcamy do  podjęcia wyzwania i do uzupełnienia listy o swoje własne EKO POSTANOWIENIA!

EKO POSTANOWIENIA:

1.    Nie marnuję żywności – kupuję odpowiedzialnie, staram się wykorzystać wszystkie produkty.
Każdy z nas kupił kiedyś za dużo produktów, które później przeterminowały się lub popsuły. Przed pójściem na zakupy warto przejrzeć zawartość lodówki i szafek, a następnie przygotować listę potrzebnych rzeczy. Pozwoli to ograniczyć ilość zakupów i wykorzystać wszystkie produkty.

2.    Analizuję konieczność i przydatność opakowania – oceniam jego oddziaływanie na środowisko, w tym na przeciwdziałanie marnowaniu żywności.
Nie zawsze kupując produkt zwracamy uwagę na to, jak jest zapakowany. Warto jednak to zmienić i w trakcie zakupów zastanowić się, czy dany produkt nie jest nadmiernie zapakowany oraz w jaki sposób opakowanie może oddziaływać na środowisko. Niekiedy ten sam lub podobny produkt można zapakować na kilka sposobów. Warto zwrócić na to uwagę i wybrać opakowanie o zmniejszonym oddziaływaniu na środowisko.

Spójrzmy np. na mleko UHT – zapakowane w karton do płynnej żywności pozwala na transportowanie go i przechowywanie przed otwarciem bez konieczności chłodzenia, czyli bez dostarczania dodatkowej energii. Zawdzięczamy to specjalnej technologii aseptycznego przetwarzania i pakowania. Technologia ta sprawia również, że nie zachodzi potrzeba dodawania do produktów konserwantów. Dodatkowo prostopadłościenny kształt kartonów do płynnej żywności pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni transportowej i magazynowej. To wszystko pozytywnie oddziałuje na bilans zużycia energii, zanim jeszcze produkt zawarty w tym opakowaniu znajdzie się w naszym domu.

Dzięki swojej wielowarstwowej budowie kartony są odporne na działanie np. światła i tlenu, co skutecznie przeciwdziała psuciu się zawartego w nich produktu. A pamiętajmy, że przeciwdziałanie marnowaniu żywności to jeden z istotnych elementów gospodarki o obiegu zamkniętym dotyczący produktów spożywczych. Często zapominamy bowiem, że zepsuta żywność jest jednym z najtrudniejszych w utylizacji odpadów. I w końcu prawidłowe zbieranie i zagospodarowanie odpadów po kartonach do płynnej żywności idealnie domyka w tym zakresie podejście gospodarki o obiegu zamkniętym

3.    Wybieram opakowania oznaczone certyfikatem FSC® – gwarantuje on, że zostały wyprodukowane z surowca drzewnego pochodzącego z odpowiedzialnych źródeł.
Jeśli w składzie opakowania, które wybierasz jest papier, upewnij się, że widnieje na nim symbol FSC®, który jest gwarancją pozyskania surowców z odpowiedzialnie zarządzanych obszarów leśnych.

Pamiętajmy, że lasy to najbardziej różnorodne biologicznie ekosystemy lądowe. Są one domem dla ponad 80% lądowych gatunków roślin i zwierząt. Problemem natomiast jest tempo wylesiania – każdego roku tracimy ok. 13 milionów hektarów lasów. Są wypalane i karczowane pod pastwiska, pod uprawy oraz wycinane dla pozyskania surowca drzewnego.

Dlatego tak ważne jest, aby wybierać produkty oznaczone logiem FSC®. Dzięki temu możemy być pewni, że nie zostały one wyprodukowane kosztem lasu, zwierząt, roślin, ani ludzi, których byt od nich zależy. I takim przykładem są kartony do płynnej żywności. Ich główny komponent, czyli celuloza, jest surowcem pochodzącym z odpowiedzialnych źródeł, certyfikowanych przez FSC®. W ten sposób pomagamy chronić lasy i sprawiamy, że będą mogły się nimi cieszyć również przyszłe pokolenia.

4.    Segreguję odpady – wyrzucam je zgodnie z zasadami selektywnej zbiórki odpadów do pojemników oznaczonych odpowiednimi kolorami.
Selektywna zbiórka odpadów w gospodarstwach domowych jest jednym z podstawowych działań, dzięki którym możliwe jest ponowne wykorzystanie cennych surowców, jest więc jednym z filarów gospodarki o obiegu zamkniętym.

Odpady komunalne segregujemy do 5 pojemników , z których każdy oznaczony jest innym kolorem, aby segregacja była łatwa i intuicyjna. Przypomnijmy: do niebieskiego wyrzucamy papier, do żółtego metale i tworzywa sztuczne, do zielonego szkło, do brązowego bioodpady, a do czarnego pozostałe odpady zmieszane.

5.    Kartony po płynnej żywności do żółtego pojemnika – po zużyciu zgniatam je i wyrzucam razem z odpadami plastikowymi i metalami.
Kartony do płynnej żywności są odpadem wielomateriałowym, należy więc selektywnie zbierać je do pojemnika żółtego, razem z tworzywami sztucznymi i metalami. Warto wyrzucać kartony zgodnie z powyższą zasadą, gdyż badania Fundacji pokazały, że odsetek wybierania kartonów jest 12-13 razy wyższy w przypadku odbioru odpadów pochodzących z selektywnej zbiórki. Kartony wyrzucane do żółtego pojemnika mają o wiele większą wartość surowcową, od tych, które wybierane są ze strumienia zmieszanych odpadów komunalnych.

6.    Daję drugie życie produktom – w duchu zero waste wykorzystuję je np. jako doniczki do sadzonek, pojemniki na śrubki, domki dla owadów, czy karmniki dla ptaków.
Wiele produktów można ponownie wykorzystać. Pusty kartonik po mleku będzie świetną doniczką na niewielkie rośliny lub sadzonki, w słoiku po dżemie można trzymać drobiazgi, które zostawione luzem zawsze się gubią. Możliwości jest bardzo dużo, ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

7.    Nie kupuję niepotrzebnych rzeczy – naprawiam te, które się zepsują, wymieniam się z innymi takimi przedmiotami, które nie są już potrzebne.
Przed zakupem nowego sprzętu czy ubrania warto oddać stary do specjalisty – być może wystarczą drobne poprawki czy naprawy, aby móc nadal cieszyć się ulubionym przedmiotem, bez konieczności generowania dużych kosztów i nowych odpadów. Jeśli nie jest to możliwe, warto wymieniać się ze znajomymi lub kupować z drugiej ręki – ograniczy to ilość niepotrzebnych odpadów, a przy okazji pozwoli zaoszczędzić.