Niski ślad węglowy kartonów i nowa instalacja do ich recyklingu – wywiad

Co wyróżnia kartony do płynnej żywności na tle innych opakowań? Jak je prawidłowo segregować, aby możliwe było odzyskanie surowców? O ile nowa inwestycja w Ostrołęce podniesie moce recyklingowe w Polsce i Europie Wschodniej? Na pytania te odpowiadamy w wywiadzie dla portalu Teraz Środowisko.

Rozmowa z redakcją koncentrowała się na zaletach kartonów do płynnej żywności w ujęciu konsumenckim oraz środowiskowym oraz  na najważniejszych postulatach dotyczących Rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP).

Naszym zdaniem system ROP powinien być tak skonstruowany, aby środki pieniężne, wpłacane przez producentów, kierowane były na zagospodarowanie tych opakowań, w których wprowadzają na rynek swoje produkty. To bez wątpienia sprawi, że na rynku wykorzystywane będą opakowania recyklingowalne, a poziom ich recyklingu będzie stale wzrastał. – powiedział Łukasz Sosnowski.

Poruszył także temat nowej inwestycji w Ostrołęce, która znacząca podniesie poziom recyklingu kartonów do płynnej żywności i umożliwi efektywne przerobienie wszystkich ich komponentów.

Kartony do płynnej żywności są poddawane recyklingowi zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. (…) Planowana inwestycja w Ostrołęce to rzeczywiście przełomowy moment (…). Pozwoli ona na zwiększenie mocy przerobowych w naszym kraju z obecnych około 26 000 ton do 75 000 ton rocznie.

Zapraszamy do lektury całego artykułu:  https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/Recykling-i-niski-slad-weglowy-kartonow-do-plynnej-zywnosci-Lukasz-Sosnowski-Fundacja-Pro-Karton-11364.html