Nowa strona Fundacji ProKarton

Przedstawiamy Państwu zupełnie nową stronę Fundacji www.prokarton.org!

Znajdziecie na niej więcej praktycznych informacji, intuicyjny układ treści, nowoczesny design i odświeżoną kolorystykę. Nie zabraknie też aktualności z naszych codziennych działań oraz materiałów prasowych na temat kartonów do płynnej żywności.

Z materiałów na nowej stronie www.prokarton.org dowiecie się m.in. w jaki sposób kartony do płynnej żywności wpisują się w założenia GOZ – Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (circular economy). Składają się w ok. 75% z papieru, który jest surowcem w pełni odnawialnym. Przy odpowiedzialnie prowadzonej polityce leśnej zasób tego surowca nigdy się nie wyczerpie, a więc surowce potrzebne do produkcji będą stale dostępne
dla gospodarki. Dzięki prostopadłościennemu kształtowi kartony pozwalają
na oszczędność energii w transporcie, dystrybucji oraz magazynowaniu i przechowywaniu. Dzięki swojej wielowarstwowej budowie kartony są odporne na działanie np. światła i tlenu,
co skutecznie przeciwdziała psuciu się zawartego w nich produktu, a tym samym przyczyniają się do przeciwdziałania marnowaniu żywności. Wszystko to ma to istotny wpływ na ograniczenie śladu węglowego produktów w kartonach do płynnej żywności. Więcej o zaletach korzystania z kartonów możecie przeczytać w zakładce „Zalety kartonów”: https://prokarton.org/zalety-kartonow/.

Na stronie znajdziecie również informację, dlaczego tak ważne jest, aby kartony do płynnej żywności zawsze wyrzucać do żółtego pojemnika, przeznaczonego na tworzywa sztuczne, metale i odpady wielomateriałowe. Umożliwia to ich późniejszy recykling i odzyskanie cennego surowca wtórnego – celulozy, w której wytwarzany jest m.in. papier, ręczniki papierowe czy tektura falista. Po więcej szczegółów zapraszamy do zakładki „Recykling”: https://prokarton.org/recykling/.

Segregujesz odpady i starasz się minimalizować swój wpływ na środowisko? To świetnie!
A ile wiesz o kartonach do płynnej żywności i ich recyklingu? Weź udział w naszym quizie
i sprawdź to!
Wejdź w quiz w zakładce „Edukacja”: https://prokarton.org/edukacja/, odpowiedz na pytania i poznaj swój wynik.