Oznaczenia ułatwiające segregację kartonów po płynnej żywności

Fundacja ProKarton przygotowała projekt oznaczeń na opakowania kartonowe do płynnej żywności, które ułatwią konsumentom poprawną segregację odpadów. Producenci, wprowadzający na rynek mleko, sok czy inne produkty w kartonach, mogą je bezpłatnie wykorzystać na swoich opakowaniach, aby podnieść poziomy zbiórki w żółtym pojemniku.

Konsumenci coraz częściej oczekują od firm i marek, aby produkt spożywczy, w tym jego opakowanie, miał jak najmniejszy negatywny wpływ na środowisko. Według badania „Sustainable brands & retail” aż 91% Polek i Polaków wskazało, że działania firm na rzecz zrównoważonego rozwoju (m.in. recykling) są dla nich ważne. Zeszłoroczne badanie społeczne Kantar dla Fundacji ProKarton pokazało, że już 77% ankietowanych segreguje odpady opakowaniowe, jednocześnie jednak 49% wciąż ma wątpliwości, do którego kosza powinien trafić karton po mleku czy soku.

Rozwiązaniem tego problemu jest wykorzystanie graficznych oznaczeń, które pokazują, jak należy postąpić z opakowaniem po wykorzystaniu jego zawartości. Dzięki takiemu oznaczeniu, już w trakcie korzystania z opakowania dowiadujemy się, że karton po płynnej żywności należy wyrzucić do żółtego pojemnika. Niektóre marki i sieci wprowadziły podobne działania, co spotkało się z pozytywnym odbiorem konsumentów oraz potwierdziło społeczne zapotrzebowanie na tego typu oznaczenia. Fundacja przygotowała uniwersalny projekt piktogramu w trzech wersjach kolorystycznych, który każdy producent może bezpłatnie wykorzystać jako gotowy element szaty graficznej opakowania.

Jednym z priorytetów branży producentów kartonów jest podnoszenie poziomów selektywnej zbiórki i recyklingu. Kilkanaście lat temu powstała dobrowolna inicjatywa przemysłu, która dała początek selektywnej zbiórce kartonów po płynnej żywności w Polsce. Obecnie budowana jest nowa, duża inwestycja w Ostrołęce, która umożliwi recykling wszystkich komponentów, z których składają się kartoniki. Jednak, aby mogła ona wydajnie funkcjonować, konieczne jest wyselekcjonowanie ze strumienia odpadów kartonów do płynnej żywności, a do tego potrzebna jest prawidłowa segregacja do żółtego pojemnika.

Zachęcamy do skorzystania z naszego projektu oznaczeń każde przedsiębiorstwo, które pakuje swoje produkty w kartony do płynnej żywności. Udostępniamy gotowy projekt bezpłatnie, razem
z przykładowymi realizacjami i instrukcją wykorzystania. Prosta, klarowna forma piktogramu pozwoli na dotarcie do wszystkich użytkowników opakowania, a jednocześnie nie zajmie wiele miejsca potrzebnego na inne komunikaty. Dzięki piktogramom mamy szansę w prosty sposób zwiększyć wiedzę konsumentów dotyczącą selektywnej zbiórki, co przełoży się na lepszą segregację odpadów i wyższe poziomy recyklingu
– mówi Łukasz Sosnowski, prezes Fundacji ProKarton.

Projekty można bezpłatnie pobrać ze strony internetowej: www.prokarton.org/oznaczenia-na-kartony.