
Mamy tylko jedną planetę i musimy o nią dbać
Dzień Środowiska i jego tegoroczne hasło przewodnie „Only One Earth” są dobrym pretekstem do zastanowienia się, jak na co dzień dbamy o otaczający nas świat.
Dzień Środowiska i jego tegoroczne hasło przewodnie „Only One Earth” są dobrym pretekstem do zastanowienia się, jak na co dzień dbamy o otaczający nas świat.
Przy okazji Dnia Ziemi przypominamy, dlaczego tak ważne jest przestrzeganie zasad selektywnej zbiórki! Planeta podziękuje za każde opakowanie wyrzucone do właściwego pojemnika.
Fundacja ProKarton przygotowała projekt oznaczeń na opakowania kartonowe do płynnej żywności, które ułatwią konsumentom poprawną segregację odpadów. Producenci, wprowadzający na rynek mleko, sok czy inne produkty w kartonach, mogą je bezpłatnie wykorzystać na swoich opakowaniach, aby podnieść poziomy zbiórki w żółtym pojemniku.
18 lutego 2022 roku odbyła się konferencja „System kaucyjny elementem polskiego ROP”. W jej trakcie pokazaliśmy, że Rozszerzona odpowiedzialność producenta to niezbędne narzędzie do podnoszenia poziomu recyklingu kartonów do płynnej żywności.
Co wyróżnia kartony do płynnej żywności na tle innych opakowań? Jak je prawidłowo segregować, aby możliwe było odzyskanie surowców? O ile nowa inwestycja w Ostrołęce podniesie moce recyklingowe w Polsce i Europie Wschodniej? Na pytania te odpowiadamy w wywiadzie dla portalu Teraz Środowisko.
Przygotowany przez redakcję dziennika Rzeczpospolita dodatek „Walka o klimat” zawiera wypowiedzi i teksty przygotowane przez ekspertów specjalizujących się w zagadnieniach gospodarki o obiegu zamkniętym i odpowiedzialnego wykorzystania surowców. Wśród materiałów pojawił się również artykuł „Karton – naturalnie! O kartonach do płynnej żywności, gospodarce cyrkularnej i odpadach” autorstwa Łukasza Sosnowskiego z Fundacji ProKarton.
Kartony do płynnej żywności mają najniższy ślad węglowy z opakowań do mleka i soków. Ze względu na swoje właściwości zapobiegają marnowaniu żywności oraz są przyjazne środowisku. Aby ich poziom recyklingu rósł potrzeba szerokiej świadomości na temat ich poprawnej segregacji do żółtego pojemnika. Dlatego Fundacja ProKarton rozpoczyna jesienną edycję kampanii edukacyjnej „Karton, naturalnie!”.
Wyniki cyklicznego badania społecznego zrealizowanego we wrześniu br. na zlecenie Fundacji ProKarton pokazały, że stan środowiska naturalnego nie jest Polakom obojętny. 77% deklaruje, że segreguje odpady opakowaniowe. Co interesujące, odsetek ten nie zmienił się względem roku 2020.
Wyniki cyklicznego badania społecznego zrealizowanego we wrześniu br. na zlecenie Fundacji ProKarton pokazały, że stan środowiska naturalnego nie jest Polakom obojętny. 77% deklaruje, że segreguje odpady opakowaniowe. Co interesujące, odsetek ten nie zmienił się względem roku 2020.
24 września obchodzimy Piątek FSC®, do którego kolejny raz rzędu dołączyła także Fundacja ProKarton. Certyfikat FSC® potwierdza, że celuloza wykorzystana do produkcji kartonu do płynnej żywności pozyskana została z lasu, który jest gospodarowany w sposób odpowiedzialny i zrównoważony. Obecnie prawie 229 milionów hektarów lasów w 89 krajach jest zarządzanych zgodnie z wymogami FSC®.
30 września 2021 roku odbyła się konferencja organizowana przez redakcję Abrys „Platforma dyskusyjna ROP”. W jej trakcie dyskutowano o najważniejszych zagadnieniach związanych z planami wprowadzenia Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta, czyli koncepcji zorganizowania systemu zbierania i recyklingu odpadów opakowaniowych.
Fundacja ProKarton razem z 15 innymi organizacjami branżowymi wystosowała apel do Wicepremiera, Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii Jarosława Gowina oraz Ministra Klimatu i Środowiska Michała Kurtyki w sprawie Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta.
14 lipca 2021 to wyjątkowa data w kalendarzu Fundacji ProKarton. Właśnie tego dnia mija 10 lat, od kiedy rozpoczęła ona swoje działania na rzecz promocji selektywnej zbiórki i recyklingu opakowań, ze szczególnym uwzględnieniem kartonów do płynnej żywności.
5 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Środowiska. Z okazji tegorocznych obchodów zainaugurowana zostanie Dekada ONZ w sprawie Odtwarzania Ekosystemu (Ecosystem Restoration). Hasło to oznacza działania, które mają na celu pomoc w odbudowie zdegradowanych ekosystemów, a także ochronę tych, które są nadal nienaruszone.
22 kwietnia świętujemy Światowy Dzień Ziemi, którego tegorocznym hasłem przewodnim jest „Restore our Earth” czyli wezwanie, abyśmy „Przywrócili naszą Ziemię”. Wszyscy mamy świadomość coraz bardziej palącego wyzwania kryzysu klimatycznego oraz degradacji środowiska naturalnego, . W jaki sposób możemy przyczynić się do przywracania naszej Ziemi? Poprzez dokonywanie codziennie świadomych wyborów, które zmniejszać będą negatywny wpływ na środowisko i klimat.
Branża kartonów do płynnej żywności ogłosiła swoją wizję na przyszłość: dostarczać najbardziej zrównoważone opakowania dla wymagającej żywności płynnej. Odnawialność, przeciwdziałanie zmianom klimatu oraz cyrkularność – to podstawy ogłoszonej 17 marca 2021 r. Mapy Drogowej 2030.
W dodatku „Walka o klimat” dziennika Rzeczpospolita dostępnym pod adresem rp.pl/walkaoklimat znajdą Państwo wypowiedzi i analizy ekspertów zajmujących się tematem odpowiedzialnego zarządzania surowcami, w tym m.in. artykuł prezesa Fundacji ProKarton Łukasza Sosnowskiego, o kartonach do płynnej żywności w świetle założeń gospodarki cyrkularnej (GOZ).
Fundacja ProKarton we współpracy z dietetyczką Anną Regułą przygotowała kilka porad, które ukazały się w ostatnim numerze magazynu Przyjaciółka.
Wyniki cyklicznego badania Fundacji ProKarton: „Jak zmienia się wiedza Polaków na temat segregacji odpadów opakowaniowych, w tym kartonów do płynnej żywności”
Przedstawiamy Państwu zupełnie nową stronę Fundacji www.prokarton.org!